Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 10:19 Bu haber 3757 kez okundu
 
CHP’liler ‘oturma eylemi’ ile OHAL’in yeniden uzatılmak istenmesini protesto etti
CHP Genel Merkezi tarafından alınan ve yurt genelinde uygulanan, OHAL’in yeniden uzatılması yönünde çalışma yapılması ve niyet bildirilmesini protesto etmeye yönelik ‘oturma eylemi’ Tire’de de gerçekleştirildi.
Tire Haberi
CHP’liler ‘oturma eylemi’ ile OHAL’in yeniden uzatılmak istenmesini protesto etti

Olağan Üstü Hal (OHAL), bir kez daha Bakanlar Kurulu tarafından alınacak kararla uzatılması söz konusu. OHAL'in yeniden uzatılması kararı alınması ihtimali Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olmak üzere, bazı siyasi parti ve kesimlerce ortaya konan protestolarla engellenmeye çalışılıyor. Alınacak uzatma kararı olasılığını engelleme ve OHAL'i protesto etmek amacıyla yurt genelinde uygulanmak üzere bir eylem kararı alan CHP Genel Merkezi’nin bu kararı dün saat 12:00’de eş zamanlı olarak yurt genelinde olduğu gibi ilçemiz Tire’de de gerçekleştirildi.

Tire Cumhuriyet Meydanından toplanan bir grup CHP’li ve onlara destek veren ADD Tire Şubesi üyeleri birlikte bir süre Atatürk anıtı önünde oturdu. Yaklaşık 20-25 dakika kadar süren eylem sırasında ADD Tire Şubesi Başkanı Murat Özan, toplanan grup adına ortak bir basın bildirisi okudu ve OHAL’in biran önce kaldırılması gerektiğini burada ifade etti.

“ÜLKEMİZ 21 AYDIR OHAL İLE YÖNETİLMEKTEDİR”

Özan’ın okuduğu uzun ortak basın bildirisi metninde yer alan dikkat çekici noktalar ve buradaki ifade ve iddialarda şu sözler vardı: “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarakgeçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbegirişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyetiolmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, ‘Evet’ demenindevletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, ‘Hayır’ demenin ise adeta yasaklandığı bir dönemyaşanmıştır.

Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını,ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lareliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak içinsendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardıarkası kesilmemiştir.

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskıaltına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve malgüvenliği kalmamıştır.”

                                                          

HABER:  Yiğit SOYLU                                            

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’liler, ‘oturma, eylemi’, ile, OHAL’in, yeniden, uzatılmak, istenmesini, protesto, etti,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP’liler ‘oturma eylemi’ ile OHAL’in yeniden uzatılmak istenmesini protesto etti
Yorumlar
Haber Yazılımı