Haber Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 09:44 Bu haber 3668 kez okundu
 
Çallıbay, " Kitaplarımı herkesin okumasını çok isterim"
Tire'li İsmet Çallıbay 1968'de başladığı yazarlık kariyerine Tire'de devam ediyor.
Tire Haberi
Çallıbay,

Yazı yazmaya 1968 'de Sarıkamış'ta başladığını, Kars'ın Sesi adlı bir mahalli gazete'de şiirlerinin yayınlandığını belirten Çallıbay, "benim ilk göz ağrım dediğim Hurda adında bir kitap yazdım. Bu kitabı daktiloyla temize çektim. Tire'ye geldim asker dönüşü kitaplarım çok benim. 32 adet basılmış kitabım var. Üç tane yayın evinde sırada var.

Kitaplarımı herkesin okumasını çok isterim

3 bin'e yakın Eğridere kütüphanesine teslim ettim . Bin tane'de Güneş dershanesi vardı onlara verdim. Ağrıya 300'e yakın kitap gönderdim. Benim hastalık haline gelmiş kütüphanelere destek. varsa okunmuş kitapsa başkaları da okusun tek istediğim bu.

Kitap Fuarlarında Kitaplarım yayınlanıyor

Gaziantep kitap fuarında kitaplarım yayınlandı. Burada Tire'de 4 Eylül günü bir imza törenimiz vardı, epey reklamı yapıldı. Benim yeni çıkan 4 kitabım oraya yetişmedi eskilerle de oraya katılmak istemedim. Ertesi gün saat 9'da da kitaplar elime ulaştı. Tire'de ki kütüphane'de bütün kitaplarımdan 2'şer tane vardır.

Öğretmenler Gününde Okurlarımla Buluşmak İstiyorum

23 veya 24 Kasım'da gene Tireli yazarların, öğretmen yazarların imza töreni olacakmış.Oraya katılmak istiyorum. Buralarda bugünlerde sıcaktan yazamıyordum şimdi kış geliyor gene yazmaya başlarım. Genellikle kitaplarımın çoğunu Viyana'da yazdım. Kitaplarımı çok zengin bir iş adamının finansörlüğünde bastırıyorum. Zengin İş adamının ismini sormayın. Kendisi isminin söylenmesini istemiyor o yüzden bir şey söyleyemiyorum. Bu güne kadar  basılan kitaplarımdan 30 tanesi onun eseridir. Her 15- 20 günde yeni bir şey var mı diye arar sağ olsun.

Yeter ki kitap istesinler

Bu güne kadar hiç para ile kitap satmadım.Benim kitaplarımı alan borcum var mı demez. Kıymetli oluyor mu olmuyor mu orasını bilemiyorum. Halkın takdiri, okuyan arkadaşlarımın takdiri." şeklinde konuştu.

Biyografi

1965 yılında Tire İlçesindeki Erkek Sanat Enstitüsü’nün Torna-Tesviye bölümünü bitirdi. 1969’da Kars Kız Öğretmen Okulunu dışarıdan bitirip, on yıl sürecek olan İlkokul Öğretmenliğine başladı.

1971’de İzmir Buca lisesinden mezun oldu. 1978’de İzmir Eğitim Enstitüsünü bitirip ortaöğretim saflarında Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görevini sürdürdü.

1992’de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, Tarih bölümünde lisans tamamladı. 1991 Temmuz’unda  emekli oldu. 1965’ten  bu yana  mahalli gazetelerde makaleleri ve şiirleri yayımlandı.

16 Kasım 2013 den bu yana Turgutlu’da çıkarılan, Edebiyat ve Sanat ağırlıklı “ESİNTİ” dergisinin danışma kurulunda görevlidir.

Yazarın basılmış eserleri :

Romanları: Hurda, Defne, Azime, Almura, Turcan, İstiridye, Meryem, Çakır, Ayşe, Serap, Güldalı, Melisa, Kehribar, Düriye, Cennet, Tolunay, Durgül, Servi, Koyaklar Ateşlendi.Huriser, Karaca, Ayışığı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çallıbay,, ", Kitaplarımı, herkesin, okumasını, çok, isterim",
Yorumlar
Haber Yazılımı