Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 19:07 Bu haber 1452 kez okundu
 
BÜYÜYEN TİRE'NİN GAZETESİ, 'BÜYÜK TİRE' 18 YAŞINDA
31 Mart 2004 yılında yayım hayatına başlayan Büyük Tire Gazetesi 2021 yılının Mart ayı itibari ile 18. yaşına girmiş bulunuyor.
Gündem Haberi
BÜYÜYEN TİRE'NİN GAZETESİ, 'BÜYÜK TİRE' 18 YAŞINDA

31 Mart 2004 yılında Tire'de yayın hayatına başlayan Büyük Tire Gazetesini emekli öğretmen Şevket Bahçelioğlu kurdu. 18 yıldır Tire'de tarafsız bir şekilde yayın hayatına devam eden Büyük Tire Gazetesi'nin şuan ki yazı işleri müdürlüğü görevini Zübeyir Tabak, Görsel Yönetmenlik görevini Büşra Uçum, muhabirlik  görevlerini ise Emre Umurbilir , Sabriye Soylu, Kutay Çulpan ve Yusuf Kırbaç sürdürüyor.

İlk yıllarda haftalık olarak yayın hayatına başlayan Büyük Tire, hızlı bir şekilde yayın periyodunu yükselterek günlük yayına geçmeyi başarmıştır.  Bu nitelikleriyle Tire’nin ilk günlük gazetesi olmayı başaran Gazetemizin diğer  özellikleri ile de Tire’nin ilklerini oluşturmaya devam etmiştir. Bu cümleden olarak ilk dört renkli gazete baskısı yapma şerefi Büyük Tire’ye aittir. Okurlarına  İlk renkli ilaveler sunan gazete de Büyük Tire’dir. Yayın hayatı boyunca sözgelişi; 10 Kasımlarda Cumhuriyet Bayramlarında, 23 Nisan'larda, 19 Mayıslar'da Atatürk posterleri, Gençliğe Hitabe, Andımız , Atatürk’ten Son Mektup şiiri, özel günlerde; sigaradan caydırma amaçlı renkli posterler yayınlayarak okurlarına faydalı olmayı amaçlayan çalışmalar  yapmış ve bu çalışmaları sürdürme azmi ve çabasıyla, aynı kararlılıkla çalışmalarını sürdürecektir.

Teknolojik imkanların kısıtlı olduğu dönemlerden başlayarak, sektörün tüm aşamalarını yaşayan Büyük Tire Gazetesi, bugün Tire'nin tek yazılı basını olarak hizmete devam etmekte, internet ve Facebook ortamında da yayınlanarak dünyanın dört bucağındaki okurları ve takipçilerine  Tire'den haber ulaştırmakta.  Yaklaşık 50 bin kişiye hitap eden sosyal medya hesaplarıyla  Büyük Tire Gazetesi bu güne kadar sayfalarında her siyasi görüşe yer verdi, Tire’nin derdini kendisi için de dert bilip, çözüm odaklı çalışmaların öncüsü olmaya gayret etti. Derdi olanların derdine ortak olup çözüm odaklı çalışmalar yaptı.  Kısaca belirtmek gerekirse  Büyük Tire,Tire’nin ve Tirelilerin gazetesi olmayı ilke edindi.  Bu yüzden de, sadece bir kesimin değil, her kesimin okuduğu bir gazete oldu.

İlçenin tüm problemlerini gündeme getiren, ilçe insanının duygu ve düşüncelerini ifade edebildiği bir iletişim aracı olan Büyük Tire Gazetesi, bu anlamda şehrin sosyoekonomik ve sosyokültürel yaşamına da katkı sundu.

Yayın yaptığı dönemlere ışık tutan ve sahip olduğu  18 yıllık gazete arşiviyle Tire'nin yakın tarihini belgeleyen Büyük Tire Gazetesi, bu anlamda da bir başvuru kaynağı niteliği taşımakta. Bu arşivimizle bugünün Tiresini 50 yıl, 100 yıl ve yüzlerce yıl sonrasına aktarma görevini sürdürmek kararlığındayız. Hedefimiz bugünden yarınlara köprü kurmaktır.

Gazeteyi kuran ve kuruluşundan bu yana Genel Yayın yönetmenliğini sürdüren emekli öğretmen Şevket Bahçelioğlu doğru ve tarafsız habercilik anlayışıyla geçen  yıllar  için şunları söylüyor:

"18 yıllık serüvenimizde zor günlerde yanımızda olan, yazılarıyla ve emekleriyle bize destek veren tüm kardeşlerimize  teşekkürü bir borç biliyoruz. Bunlardan ebediyete intikal eden büyüklerimize Allahtan rahmetler diler, mekanlarının cennet  olmasını niyaz ederiz. Hayatta olanlara  sağlıklı ve mutlu bir ömür sürmeleri temennimizdir   .

Kuruluşumuzdan bu yana kısıtlı imkanlarla yayın hayatımızı sürdürdük. Hep çalışkan bir ekibimiz oldu. Kimseye bağımlı kalmadık. Her kesimden insanın okuyabileceği bir gazete çizgisini takip ettik. Tirelilerin gazetesi, ilçe kamuoyunun ortak sesi olduk. Ticari anlamda çok para kazanan bir kurum değiliz ama insanların güvenini kazanmayı başardık."

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜYEN, TİRE'NİN, GAZETESİ,, 'BÜYÜK, TİRE', 18, YAŞINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı