Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 09:34 Bu haber 2260 kez okundu
 
Burak Alp Ersen, İlçemizi ''Engelsiz Kent'' Statüsüne Kavuşturmak İstiyoruz
CHP Tire Belediye Başkan Aday Adayı İnşaat Mühendisi Burak Alp Ersen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle açıklamalarda bulundu.
Tire Haberi
Burak Alp Ersen, İlçemizi ''Engelsiz Kent'' Statüsüne Kavuşturmak İstiyoruz

Ersen, Tire’yi  “Lider ve Marka Kent”  hedefine ulaştıracak en önemli adımlarından birinin, ilçemizi “Engelsiz Kent” statüsüne kavuşturmak olduğunu ifade etti.

 

ENGELSİZ KENT

Burak Alp Ersen sözlerine şu şekilde devam etti: “Nüfusunun 8-10’u 75 yaş ve üzeri bireylerden, 12’si engelli bireylerden oluştuğu bir ülkede yaşıyoruz. Kaba bir hesapla 14-15 milyon civarı yurttaşımız, yürümekte, duymakta, görmekte ve nice konuda problem yaşamaktadırlar. Bu yüzden, ilçemizi, ‘Lider ve Marka Kent’ hedefine ulaştıracak adımlardan biri olan ‘Engelsiz Kent’ kavramının, ‘herkes için erişilebilir kent’ anlamına gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Açmak gerekirse,sadece Tire’de değil, tüm Türkiye’de yurttaşlarımızın kaldırımları gerektiği gibi kullanması oldukça güç durumda. Kaldırımların ‘otopark’ niyeti ile kullanılmasına ek olarak gelişigüzel yerleştirilen elektrik direkleri, plansız yapılan peyzaj çalışmaları nedeniyle engel haline dönüştürülen yeşil alanlar, kaldırımların yüksek tutulup rampasız ve dar olması ve bakımsızlıktan dolayı adeta ‘Survivor’ parkuruna dönüşen yaya yolları, bütün yurttaşlarımız için birer çile haline dönüşüyor. Ayrıca kentimizdeki yaya geçitleri ve üst geçidin herkesin kullanımına elverişli olmaması ve sayılarının yetersiz oluşu, ‘herkes için erişilebilir kent’ kavramının önüne geçmektedir. Hedefimiz, Tire’yi herkes için uygun, konforlu ve daha yaşanılabilir bir hale getirmektir.”

 

DÜŞÜNCE ENGELLİYİZ

“Ulusal medyada karşımıza çıkıyor; engelli yurttaşlarımızı toplu taşıma araçlarına almak istemeyen şoförler, bireyi inciten bakışlar ve daha sayamayacağım bin bir türlü zorluklar... Yöneticiler, zaten dört duvar arasına sıkışmış engelli dostlarımızı ‘rehabilitasyon merkezi’ adı altında toplumdan izole şekilde sıkışacakları mekanlara taşımaktadırlar.Oysa ki yapılması gereken, engeli olan bireylerin şehirde bağımsız hareket edebilmelerini sağlamaktır. Bu durumların temel sebebini, toplumun bu konuda eğitimsiz olmasına bağlıyorum. İşin özü; toplum olarak düşünce engelliyiz. Bizlere düşen, ‘Engelsiz Kent’ kavramı ile teknik altyapıyı oluşturmakla beraber ‘ilkeli ve halkçı belediyecilik’ anlayışı ile toplumu bu yönde bilinçlendirmektir.”

 

MARKA VE LİDER KENT

“Kırsal ve merkez mahallelerde bütün yurttaşlarımızın kullanımına elverişli ve hijyenik tuvaletler ve küçük çocuklu annelerimiz için bebek bakım odaları yapmak, yaya yollarının ve geçitlerinin ıslah edilmesi ve daha nice sorunları çözüp herkes için daha yaşanılabilir bir Tire yaratmak için bir ‘teknik adam’ olarak yola çıkıyorum. Ekibimle beraber, Tire’yi ‘Lider ve Marka Kent’ yapmaya adayız.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Burak, Alp, Ersen,, İlçemizi, ''Engelsiz, Kent'', Statüsüne, Kavuşturmak, İstiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı