Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 11:31 Bu haber 4169 kez okundu
 
BURAK ALP ERSEN ADAY ADAYLIK DOSYASINI ALDI
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Tire Belediye Başkan aday adayı Burak Alp Ersen ‘Marka Kent’ olarak büyütmeyi hedeflediği Tire’yi gazetemize anlattı. Tire’yi marka kent yapmayı hedefleyen Ersen’in projelerinde ‘Engelsiz Kent’, ‘Gençlik Merkezi’ gibi sosyal belediyeciliğe önem veren projeleri bulunuyor.CHP Tire Belediye Başkan aday adayı İnşaat Mühendisi Burak Alp Ersen ile Tire'ye dair hedeflemiş olduğu atılımları ve Tire’nin sosyo-ekonomik durumunu anlattı.
Tire Haberi
BURAK ALP ERSEN ADAY ADAYLIK DOSYASINI ALDI

Tire halkının sizi yakından tanıması için biraz kendinizden bahseder misiniz? Burak Alp Ersen kimdir? Partiyle ne zaman tanışmıştır?

Burak Alp Ersen: 1979 İzmir doğumluyum. Tire’liyim. İlköğretimimi Tire Kurtuluş İlkokulu’nda bitirdim. Daha sonra Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdim. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım. Evliyim, Deniz Alp Ersen isimli bir oğlum var. Eşim ise Maliye bölümü lisans eğitimini tamamladım ve özel bir firmada muhasebe departmanında çalışıyor. Rahmetli babam Mehmet Ersen, kamyonculuk yaparak emekli olmuştu.  Annem Tire’nin yerlilerindendir ve ev hanımıdır. Öğrencilik hayatım dışında sürekli Tire’deydim. Dar gelirli bir ailenin evladıyım.  Hayatım Tire’nin yoksul mahallelerinde geçti.  Bu nedenle bu şehrin bütün eski sokak ve caddeleri dahil, tüm köylerini ve yeni kent merkezimizi karış karış çok iyi biliyorum. Tirenin gelişim ve değişim sürecine tanığım.  İnşaat mühendisi olduktan sonra Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 buçuk yıl çalıştım. Daha sonra kendi firmamı kurarak inşaat sektöründe iş hayatına atıldım.  10 buçuk yıldır kendi firmam adına Tire’de inşaat taahhüt işleri yapıyorum.  Lise yıllarında Atatürkçü Düşünce Derneği Tire Şubesi’nin Kurucu Gençlik Kolları Başkanı’ydım. 18 yaşımı doldurduktan sonrada Cumhuriyet Halk Partisi’ne kayıt oldum. Ve o gün bu gündür CHP’de aktif olarak siyasete katkı vermeye çalışıyorum.

Tire’nin mevcut ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
 

Burak Alp Ersen: Tire, son dönemde büyük atak yapmış güzel bir ilçe. Küçük Menderes Havzasının ve İzmir’in gözbebeği bir ilçedir Tire… Özellikle tarım ve hayvancılık alanında son yıllarda çok ciddi gelişmeler yaşandı ilçemizde. Ülkemizin en önde gelen firmaları TOSBİ’de süt ürünleri tesislerini Tire’de kurdular ve yeni yatırımlar da yapılmak üzere. İlçemiz için en önemli ekonomik faaliyetlerden birisi bu nedenle tarım ve hayvancılıkla birlikte ivme kazanan tarım endüstrisidir. Tire bu gelişmelerle birlikte Tire Organize sanayi bölgesindeki yatırımların ardından istihdam alanında da ciddi atılımlar yapmış ve toplumun her kesimini cazibe merkezi haline gelmiştir. Yani Tire 20 yıl önceki Tire değil artık. Son 10 yılda ciddi ekonomik gelişmeler yaşandı kentimizde. Bu kapsamda tarım ve hayvancılık, tarım üretimi konularında Tire’de daha fazla çalışma yaparak Türkiye’nin üretim ekonomisine çok daha büyük katkılar sağlamayı düşünüyoruz.
Tire’nin sahip olduğu çok yüksek bir potansiyel var. Doğa turizmi için sahip olduğumuz eşsiz doğa, dağ yürüyüşleri gibi alternatif turizme ev sahipliği yapabilecek niteliktedir. Türkiye çapında bilinen Salı pazarı çok önemli bir değerimizdir.Tarihi eserlerimizi ve sahip olduğumuz el sanatları nadir bulunan kültürel mirastır ve bunlara sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Bütün bunlar değerlendirildiğinde, Tire her ne kadar büyük ve gelişmiş bir ilçe olsa da daha ileride olması gerektiğini düşünüyorum. Bu saydıklarım beni aday olmaya yöneltmiştir.

Tayfur Çiçek, 3 dönemden beri belediye başkanlığı yapmakta. Olası bir değişiklikte Tire için köklü bir değişim olacak. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Burak Alp Ersen: Değerli belediye başkanımız sevdiğimiz bir büyüğümüzdür. Kendisi aynı zamanda benim matematik öğretmenim. Üç farklı partiden belediye başkanlığı yaptı. Bence başarılı oldu. Ancak biz Aziz Bey’in görevi bir daha yapmayacağını açıklamasıyla birlikte İzmir’de bir değişimin ve gençleşmenin olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de Tayfur Bey’in belediye başkanı olarak bize bu konuda destek vereceğine eminiz. Kendisini bir partili olarak, rakip olarak görmüyorum. Partimiz onu seçerse onun arkasında duracağız. Ama bizimde ondan beklediğimiz, partimiz bizi seçerse o da bizim arkamızda dursun.

Tire için ne tür atılımlar hedefliyorsunuz?

Burak Alp Ersen: Tire’yle ilgili aslında çok fazla projemiz var. Bunların hepsini dönemsel olarak açıklamak istiyorum. Ama ben burada kamuoyunda paylaştığım birinci projemi ‘Gençlik Merkezi’ olarak adlandırabilirim. Metropolde gençlerin sosyal etkinlik yapabilecekleri, müzik ve tiyatroyla uğraşabilecekleri alanlar var. Ama nüfusu yakın zamanda 100 bine ulaşacak olan ilçemizde böyle alanlar ne yazık ki yok. Biz özellikle 16 yaş altı gençlerimize eğilerek kısa süre içerisinde örneğin birer müzik enstrümanı çalar veya bir spor dalında amatör olarak uğraşır hale getireceğiz. Bu gençlerimizin hemşerilik bilincini artırarak ilçemize aidiyet hmelerini sağlayacağız.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Gençlerimizin çoğunlukla Tire dışında bir gelecek hayal ettiklerini görüyoruz. Geleceklerini Tire’de kurmayı hayal etmeleri için sebepler yaratmayız. Sosyal olanaklar ile yeni ve yenilikçi iş modelleri ile bu sebepleri oluşturacağız. Şehir dışında, hatta mümkünse yurt dışında eğitim alsınlar ama biz onlara öyle bir ortam sağlayalım ki edindikleri birikimler burada değere dönüşebilsin. Eğer doğru yaklaşımla gençlerimize sahip çıkarsak, bunun karşılığında onlar da bize doğru düzgün ve enerji dolu çalışmalarla döneceklerdir. Bu ülkenin gelişimine büyük katkıda bulunacaklardır. Şöyle bir yaklaşımda bulunmaktayım, ben burada doğdum ve büyüdüm. Bu kentin ekmeğini yedim, burada çalışıyorum ve buraya sahip çıkmaya çalışıyorum. Biz bu bilinçteki insanların Tire’de üretim ekonomisine katkısı olacağını düşünüyoruz.
Bunun yanında elimizde ‘Tire Süt Kooperatifi’ örneği var. Ünü Tire’yi, İzmir’i, Türkiye’yi aşmış bir kooperatif. Aynı başarıyı kurulan ve kuracağımız diğer kooperatifleri büyüterek, kooperatifleşmede başarı örneklerine yenilerine eklemeyi hedefliyoruz.  Yani biz burada kolektif bilinci, toplumsal katılımı üst düzeye çıkarmak için çalışmayı planlıyoruz. Diğer yandan yaşlıları ve engellileri ilgilendiren ‘Engelsiz Kent’ projemiz var. Amacımız 5 yıl içinde Tire’yi ‘Engelsiz Kent’ haline getirmek. Engelsiz Kent’ten anladığımız şey sadece engellileri ilgilendirmiyor. Yaşlı insanları, çocuklu kadınları, hastaları ilgilendiriyor. Altyapı belediyeciliği bizim görevimiz.  Zaten inşaat mühendisiyim ve bu görevimi en doğru şekilde belediyecilik anlamında yapmakla yükümlüyüm. Bu bizim için övünülecek bir hadise değil. Biz altyapıyla ilgili bütün sorunları yerinde doğru çalışmalarla çözeceğiz. Ancak altyapının yanında sosyal belediyeciliği, toplumsal belediyeciliği unutmayacağız.
Mesleğim bana, planlama ve ekip çalışması disiplini kazandırdı. Bir projeye başlamadan önce mevcut durum analiz edilir, bir mühendis/mimar projelendirir, gerekli hesaplamalar yapılır, malzeme seçimi, bütçe dengesi içinde yapılır ve usta, usta başı, mimar mühendis aynı ekip içinde taahhüt edilen zamanda işi bitirmek için ortak bir çalışma yürütür.
Sosyal belediyecilik anlayışını da bu prensiplerle yürüteceğiz. Bina yapar gibi yani. Nasıl bir bina, doğru temeller üzerine inşa edilemezse, sosyal ve ekonomik sorunlar da doğru analiz yapılmadan çözülemez. Bu nedenle daha şimdiden sosyolojik bir araştırma ile sorun ve ihtiyaç analizine başladık. Projelerimizi, halkımızın sorunlarını analiz ederek geliştireceğiz. Doğru temel oluşturulduktan sonra iyi bir ekip planlaması ile ekip çalışmasıyla hedeflerimize ulaşacağız. Sosyal projeleri de bu şekilde adım adım birbirini tamamlayarak planlarsak, istediğimiz nihai hedefe ulaşırız. Nihai hedefimizin ne olduğuna gelince, Tire’yi “Marka” Kent yapmak.
Yukarıda da belirttiğim gibi, bu hedefe ulaşmak için ilçemiz bize muazzam olanaklar sunuyor. Örneğin el sanatları Dünya’da yaratıcı kültürel endüstriler başlığı altında yükselen yeni bir ekonomik kalkınma modelidir ve çok yüksek katma değer yaratmaktadır. Dünya ile entegre projeler ile amacımız yalnız el sanatlarımızın kaybolmaya yüz tutmasını önlemek değil, el sanatlarını gelir getiren iş kollarına dönüşmesi için öncü adımları atmaktır. Her alanda atacağımız yeni ve yenilikçi adımlar ile marka kent hedefine doğru koşacağız.
 

 Son 10 yılda Tire’nin nüfusu artmakta ve artan bu nüfus için belli çalışmalar yapacak mısınız? 

Burak Alp Ersen: Nüfusun artmasında hiçbir sorun yok. Biz sadece işin şu boyutundayız,nüfus o bölgenin demografik yapısını sosyo-ekonomik yapısını bozmadan artmalı. Yani aldığımız göç dengeli olmalı. Tire’nin eski kültürel bir dokusu var ve bu kültürel dokunun aynen korunması için dengeli büyümeyi sağlamalıyız. Tire’nin kültürel dokusunun bozulması bizi üzer. Ayrıca, gelişme diyoruz, kalkınma diyoruz, tabii ki göç alacağız.Fabrikalarımız ve tarımsal üretimlerimiz arttığı sürece göç kaçınılmaz olacaktır. Tarımsal tesisler ve soğuk hava depoları kuracağız. Bunlarla ilgili çok ciddi çalışma ve efor sarf edeceğiz. Diğer yandan da göç olsun fakat köyden kente göç olmasın istiyoruz. Köylerin korunması gerekiyor. Atatürk’ün deyimiyle köylü bir nevi bizim efendimizdir. Yaşam kaynağımızdır. Köylümüz köyünde yaşamaya devam edebildiği ölçüde gelişmiş ve müreffeh bir kent oluruz.Köyden kente göç daha rahat bir yaşam ve çiftçi topraktan geçinemediğinden kaynaklanıyor. Yapacağımız projeler ile köylünün gelirini artırabileceği önlemler alacağız yani, köyde refah seviyesini artırmayı planlıyoruz.  Bu alanların ekilmesi biçilmesi lazım. Dağlarından yağ ovalarından bal akan verimlilikte topraklarımız var. Tabi çok büyük sulama sorunu var. Bu sorun son yıllarda oldukça arttı. Bunun farkındayız. Bu sorunlarla ilgili uzun vadeli çalışmalar yapmayı planlıyoruz.  Biz kalkınmayı teşvik edecek çalışmalar yaptığımızda zaten göç olacak. Bu göçü kontrol edebilir hale getirmek istiyoruz. Mühendislik ve sosyolojik çalışmaların hepsini bir arada götüreceğiz ve köyden kente göçün nedenlerini ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışacağız. Kent merkezinde de nüfus artacak bunun için kentsel dönüşüm projeleri ile konutları yeni tarımsal arazilere kaydırmaktan ziyade mümkün olduğunca şehir merkezinde tutmayı planlıyoruz. Bütün bunları yaparken, o sevdiğimiz Tire dokusunu koruyacağız.

Tire Belediyesi, geçen günlerde, basın mensupları için düzenlemiş olduğunuz kahvaltı etkinliğine katılan Görkem Çolak’ın işine son verdi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Burak Alp Ersen: Bu konuyla ilgili şöyle bir şey söylemek isterim. Bu konu bizim çalışmalarımızı gölgelememeli. Bizim çalışmalarımızın üstüne de çıkmamalı. Bu aslında Türkiye’nin trajikomik bir sorunu. Türkiye’de adam almada da adam atmada da kolaycı bir basit anlayış var. Ben CHP Gençlik Kolları’ndan yetişmiş, eski gençlik kolları başkanlığı yapmış bir dostumuzun böyle basit nedenlerle işten çıkartılmasını uygun görmüyorum. Ama şunu özellikle söylemek isterim Görkem kardeşimiz bizim dostumuz. Bırakın partiliyi partisizi, bırakın göz önünde olanı olmayanı, bütün vatandaşların iş hukukuna saygılı olmalıyız.Her şeyin bir yolu yöntemi vardır. Ben inanıyorum ki Görkem kardeşimiz bu hukuki davayı kazanacak ve görevine dönecek. Biz Tire Belediyesi’ni kazandığımız takdirde bu sorunlar bizim hayatımızda olmayacak. Ben bunu bir partili kimlikle değil bir belediye başkanı olarak herkese eşit uzaklıkta ve eşit yakınlıkta olmak isteyen bir yurttaş olarak söylüyorum. Şu an Tire Belediyesi’nde çalışan bütün abilerimiz, kardeşlerimiz, ablalarımız hepsi rahat olsun bizim başkanlığımızda böyle bir uygulama asla olmayacak. Biz şuna bakarız; bir görevde bulunan arkadaş “liyakati ile görevini doğru yapıyor mu?” diye halka sorarız.Birim amirlerine sorarız, fevri hareket etmeyiz. Birisi ile ilgili bir şikayet varsa ’haydi bakalım’ deyip işten çıkarma hakkına sahip değiliz. Liyakat, işe ihtiyaç, gereklilik ön koşullar. Daha da önemlisi yoksul insanların hakkı var bu belediyede. Önceliğimiz her zaman yoksulun evladını istihdam politikaları ile iş sahibi yapmak olacak olacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir daha aday olmayacağını açıkladı. Aklınızda herhangi bir aday var mı? Aziz Kocaoğlu’nun bu zamana kadar ki çalışmalarıyla ilgili ne söylemek istersiniz? 

Burak Alp Ersen: Aziz Bey bence İzmir’in yetiştirdiği en büyük değerlerin başında gelen çok başarılı bir büyükşehir belediye başkanı. Üç dönem belediye başkanlığını alnının akıyla yaptı. 397 yılla haksız yere yargılanarak, haksız yere diyorum çünkü hepsinden beraat etmiş olması bunun kanıtıdır, çok büyük ceremeler çekerek hizmet verdi. Benim gördüğüm tablo, kendi inisiyatifiyle işi zirvede bırakmaya karar verdi. Ben bu tavrını olumlu, uygar ve demokratik buluyorum. Onun yerine kim aday olur ona partimiz karar verecektir. Çok isimler konuşuluyor ben bu konuda yorum yapmak istemiyorum.

Tire halkı için son olarak ne söylemek istersiniz? 

Burak Alp Ersen: Tire bizimle birlikte gerçek sosyal demokrat belediyeciliği yaşayacak.  Belediyeciliğin sadece altyapı, imar belediyeciliği olmadığını görecek. Altyapı, imar, çöplerin toplaması gibi hizmetler bir belediyenin mecburi hizmetleridir. Bu hizmetler yerine getirildiği için övünülmez bunlar zaten görevimiz.  Bu öğretmenin ders anlattığı için övünmesine benzer. Ne zaman ki bir öğretmen ders dışında bir öğrencinin sorunuyla ilgilenip, o öğrencinin sorununu çözmesine yardım eder, okula topluma kazandırır o zaman görevinin gerektirdiğinin fazlasını yapmış olur. İşte biz sosyal belediyecilik anlayışı ile Tire’ye rutin belediye görevleri dışında yenilikler getirmeyi planlıyoruz. Farkımız tam olarak sosyal belediyecilik olacak. Biz sosyal belediyecilikle birlikte kentin ekonomisini büyütülebileceği, üretimin arttırılabileceği bir ortam oluşturacağız. Tire ilk defa bir inşaat mühendisi tarafından yönetilmiş olacak. Kentimizin bütün sorunlarına mühendislik mesleğinin disiplini ve planlama anlayışı ile akılcı bir yöntemle yaklaşacağız. Toplumsal olarak katılımı arttıracağız.Belediyenin hizmetlerinde ve kararlarında bütün toplum önderlerini, liderlerini mahalle sorumlularını işin içine katarak gerçekleştireceğiz.  Tireyi uygar, modern ama köklerinden kopmayan bir marka kent olarak büyütmeyi hedefliyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURAK, ALP, ERSEN, ADAY, ADAYLIK, DOSYASINI, ALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı