Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 10:33 Bu haber 3931 kez okundu
 
BURAK ALP ERSEN ''65 köy ve 22 Mahalleyi İyi Bilen Bir Tireli Olarak İddialıyım''
CHP Tire Belediye Başkan Aday Adayı Burak Alp Ersen’in, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Ankara ziyareti ve Tayfur Çiçek görüşmesi ile ilgili çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.
Siyaset Haberi
BURAK ALP ERSEN ''65 köy ve 22 Mahalleyi İyi Bilen Bir Tireli Olarak İddialıyım''

Ankara programınızda bir dizi ziyaretler gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Kimlerle görüştünüz?

Burak Alp Ersen: Ankara’ya projelerimizi anlatmak, genel başkan yardımcılarımıza Tire’nin siyasi ve demografik durumunu anlatmak için gittim. Merkez Yürütme Kurulu Üyelerimiz Veli Ağbaba, Ahmet Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya, Orhan Sarıbal, Seyit Torun, Parti Meclisi Üyelerimiz Sevda Erdan Kılıç, Ali Haydar Hakverdi, Gamze Pamuk Ateşli, İzmir Milletvekillerimiz Kamil Okyay Sındır, Bedri Serter, Tacettin Bayır, Kani Beko, Özcan Purçu, Murat Bakan ve Mahir Polat ile temaslarda bulundum. Bu güne kadar yaptığımız çalışmaların halka olan yansımalarını ve halkın bizden taleplerini aktardım. Tire’de aday gösterildiğimiz takdirde alabileceğimiz oy potansiyelimizden söz ettim. Yaklaşık 5 gün kaldım ve bu temasları sürdürdüm Ankara’da.

 

Edindiğiniz izlenimlere göre; Genel Merkez, Belediye Başkan Adayını belirlerken nelere dikkat edecek?

Ersen: Ankara bu konuda ince eleyip sık dokuyor. Kim 1 oy fazla alır onun hesabını yapıyor. Bunun yanı sıra 2020’de erken genel seçim olacağını düşünüyor ve genel seçimlerde de etkili olabilecek parti politikalarını savunacak, parti tabanından yetişmiş, gençlik kollarından gelmiş, sosyal demokrat fikir ve davranışlara sahip adaylar üzerinde daha çok duruyorlar. Bizi tanımayanlar, bana kim olduğumu, yaşımı, mesleğimi, partiye ne zaman üye olduğumu ve partinin hangi kademelerinde görev aldığımı sordular. Ben de, 18 yaşında partiye üye olduğumu, 2004’de İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi ve halen mahalle delegesi olduğumu söyledim. Hatta PM Üyemiz Sevda hanımın yönetiminde çalıştığımı ifade ettim. Gerçek bir CHP’li olarak her platformda partimi savunduğumu aktardım. Onlar da bana kimseye verilmiş bir sözün olmadığını, anket sonuçlarına ve adayların liyakatlarına, projelerine göre karar vereceklerini söylediler. Cumhuriyet Halk Partisi MYK’sı, bazı şehirlerde, özellikle mevcut başkanla devam etmek konusunda tam mutabakata vardıkları yerlerde adaylarımızı erken açıkladı. İzmir ve İstanbul konusunda çok daha detaylı hesap yapıyorlar. Kamuoyunun taleplerine bakıyorlar. Partiyi önümüzdeki 10 yıllık süreçte daha ileriye götürecek kişilerle seçimlere girmek istiyorlar. İzmir büyükşehirde açık ara fark ve ilçelerde 30’da 30 yapmak istiyor parti yönetimimiz.

 

Ankara’nın talepleri var mı aday adaylarından?

Ersen: Ankara’nın adaylardan talebi şu, tüm adayların gerçek CHP’li olduğunu varsayıp, buna tam olarak inanmak istiyorlar. Biz aday adayları da tabii ki öyle. Sonuçta aday adaylarından bir tanesi seçilecek. Kimi yerde 18-20 kimi yerde 2-3 aday adayı var. En büyük talepleri aday açıklandığında diğer aday adaylarının tepki göstermeden parti için çalışmaya devam etmeleri. Bence bunda da sonuna kadar haklılar. Ben de aynı bu şekilde düşünüyorum.

 

Ankara programınızın ardından İzmir’e döndünüz ve çalışmalarınızı sürdürdünüz. Neler yaptınız?

Ersen: 10 Kasım’da Anıtkabiri ziyaret ederek İzmir’e döndüm ve Can Radyo’da hem radyo hem de Facebook üzerinden canlı yayında bir programa katıldım. Bu canlı yayında, 26 bin gibi ciddi bir görüntülenmeye ulaştık. Gerek canlı yayın sırasında, gerekse takip eden günlerde 26 bin kişi o yayına girdi. Belki programın tamamını belki de 5 dakika da olsa bizi dikkate alarak dinledi. Bu yayında seçimi kazandığımızda Tire’yi Küçük Menderes havzasında siyasal, ekonomik, kültürel ve ticaret anlamında merkez haline getireceğimizi, salt basit altyapı belediyeciliği yapmak için aday olmadığımızı anlattım. Bu tür altyapı işlerinin zaten yapılması gereken zaruri işler olduğunu, görevimiz olduğunu ifade ettim. Ben bir inşaat mühendisiyim. Teknik adamım. Önceki gün kentimizde ciddi bir yağış ile birlikte yine ciddi bir yağmur suyu drenajı sorunu tekrar ortaya çıktı. Biz göreve geldiğimizde en geç 3 yıl içinde bu drenaj sorununu tamamen ortadan kaldıracağız. Bu bizim ilk yapacağımız işlerin arasında yer alıyor. Bunu zaten yapmamız gerekiyor. Mesela Tire Organize Sanayi Bölgesinin (TOSBİ) gelişimi ve büyümesi ile ilgili görüşlerimi anlattım. Havzamız ve TOSBİ’deki su sorunundan bahsettim. Havzadaki su sorununu çözmek için seferber olmalıyız. Bölgedeki tüm siyasi-toplumsal dinamikleri ayağa kaldırmalıyız.

 

Yeniden Ankara’ya gidecek misiniz?

Ersen: Bazı aday adayları ‘Biz bu işi bitirdik, bizim arkamızda şu var bu var’ diyor. Ankara’ya gidip gelme amacımız şu; oradakiler bizi yeteri kadar tanımayabiliyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden MYK üyelerimiz var. Kendimizi onlara tanıtmak için gidiyoruz. Burada seçimi kazanma potansiyeli oldukça yüksek olan teknik adam özelliklerinde bir aday alternatifi olduğumuzu aktarıyoruz.  Tabii onların vereceği karara sonuna kadar saygılıyız.  Diğer aday adayı arkadaşlarımız da birbirinden değerli ve donanımlı partililerimiz. Ancak bizim mesleki, teknik ve ticari olarak bir kariyerimizin olduğunu Ankara’ya aktarmak durumundayız. 2016-2017 yıllarında dönem dönem 100’e yakın personelle çalışmış bir iş insanıyım. Ülkemizin ve ticaretin zorluklarını iyi biliyorum. Şu anda da hem kendi firmam hem de ortağı olduğum bir firmada yılda yaklaşık 25 milyonluk bir ciroyu yönetiyoruz. Bu işi kar-zarar kendi şahsımıza ait olacak şekilde yürütüyoruz. Ticaretin tüm risklerinin içindeyiz. Kendi işimizi belli bir çizgide yönetiyoruz. Belediyemizin yılda yaklaşık 100 milyonluk bir bütçesi olduğunu biliyoruz. Bunu da yönetecek beceri ve öngörüye sahibiz. İnşaat Mühendisiyim, teknik bir insanım, liseyi birincilikle bitirdim, maddi zorluklar içinde okulumu bitirdim. Şimdi de kendi kendimize yetecek kadar bir gelire sahip olduğumuz gibi, sahibi ve ortağı olduğum firmalarda büyük bir bütçenin yönetimindeyim. Partiliyim, sosyal demokrat-Atatürkçü-ilerici-bilime güvenen bir bireyim. Yine gideceğim Ankara’ya. Bu ziyaretleri çok önemsiyorum. Belediye başkanı olduğumuzda da Ankara ziyaretlerimiz hep devam edecek. Yaşımız nedeniyle bu konularda daha aktif olacağız. Çalışmaya ihtiyacımız var! Tire’nin buna ihtiyacı var. Parti ayrımı gözetmeden Tire’de nasıl herkesin belediye başkanı olacaksak Ankara’daki bürokratlar ve bakanlar da bizim için öyle olacak. İlçemiz için aşamadığımız sorunlarda gidip diğer partilere gönül vermiş seçilmiş ve atanmışlardan yardım isteyeceğiz. Uzlaşmacı, kapsayıcı ve kucaklayıcı olacağız.

 

Ve gelelim Tayfur Çiçek ile olan görüşmenize. Geçtiğimiz Pazartesi bir ziyaret gerçekleştirdiniz. Neler konuşuldu bu ziyarette?

Ersen: Geçtiğimiz Pazartesi günü Mevlid Kandili olması sebebiyle Tire Belediye Başkanımız Tayfur Çiçek’i ziyaret ettim. Yanında tesadüf iki partilimiz daha vardı. Başköy Muhtarı Salih Gülmez ve emekli bir polis abimiz Hüseyin Dinçer vardı. Belediye başkanımızın ve diğer dostlarımızın kandilini kutladım. Benim öğretmenim olması nedeniyle kendisinin öğretmenler gününü kutladım. Samimi bir görüşme yaptık. Kendisine 4 aday adayı olduğumuzu, ‘Aziz Bey aday olmazsa aday olmam’ dediğini ve aday adayı olmayacağını bildiğimiz için de aday adayı olduğumuzu ifade ederek şu cümleler ile durumu aktardım, “Biz aynı partinin mensubuyuz. Sizi aday gösterdiklerinde sizi destekleyeceğiz, beklentimiz de yok. Aday olduğunuzda belediye meclis üyeniz de olmak istemiyorum. Bunu kamuoyu da biliyor ki kabul etmem. Ancak sizi destekleme sözü veriyorum. Ama biz aday gösterilirsek, eski belediye başkanımız ve bir büyüğümüz olarak siz de bize destek olun. Toplumun ve partimizin size yakıştırdığı ve beklenti duyduğu tavır bu. Biz de size başka bir tavrı yakıştıramayız. Aday gösterilmeyip, yerinize biz aday gösterilirsek, bu adam benim öğrencimdi, bu işi yapar deyin. Bu durumda başka bir yere gitmenizi istemiyoruz. Omuz omuza çalışmaktan da gurur duyarız” dedim.

 

Bir de Ankara’dan bir kadın aday gösterilme durumu olduğu söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ersen: Tire’de şu anda 4+1 şeklinde 5 aday adayıyız. Ankara’da enerji uzmanı olarak tanıdığımız bildiğimiz değerli partilimiz Ayten Gülsever’in de adı Tire ve ayrıca Çiğli için geçiyor. Bence onun da Tire’den aday adayı olma durumu, herhangi bir sakınca değil aksine burası için bir zenginlik olarak algılanmalıdır. Ben şahsen İzmir’e de Tire’ye de bir kadın aday neden olmasın diye düşünen bir insanım. Ancak Tire’de yaşamakta olan ve buranın sorunlarını birebir yaşayan ve bilen adayların Tireliler tarafından daha çok tutulacağı benimseneceği kanaatindeyim. Ben doğduğumdan beri bu sokaklarda, Tire’yi tanıyan, bilen ve üniversite ile kısa dönem askerlik dışında ömrünü burada geçirmiş, 65 köy ve 22 mahalleyi iyi bilen bir Tireli olarak bu konuda biraz daha fazla iddialıyım.  

 

Aday adaylığı sürecinizde gündeminizde olan ayrıntıları bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Ersen: Ben de sizlere bu fırsatı sağladığınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURAK, ALP, ERSEN, ''65, köy, ve, 22, Mahalleyi, İyi, Bilen, Bir, Tireli, Olarak, İddialıyım'',
Yorumlar
Haber Yazılımı