Haber Detayı
13 Mayıs 2014 - Salı 08:44 Bu haber 5511 kez okundu
 
Bu zeytin ağacı 2 bin yaşında
Ödemiş’te yol genişletme çalışmaları sırasında kesilmekten son anda kurtulan tarihi zeytin ağacının Almanya’da yapılan karbon testinde 2 bin yaşında olduğu ortaya çıktı
Ödemiş Haberi
Bu zeytin ağacı 2 bin yaşında

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, tarihi zeytin ağacı zamana meydan okuyor. Talya Fidancılık firmasının, kesilmekten son anda kurtarıp, sahip çıktığı zeytin ağacı, 2 bin yıllık köklü geçmişi ile görenleri şakına çeviriyor. Firmada, genel müdür olarak görev yapan Botanik ve Ağaç Bilimci Aydın Dinçaslan’ın (52) çabası sonucu kesilmekten son anda kurtulan zeytin ağacının Almanya’da bir laboratuvarda yapılan “karbon” testinde ise tam 2 bin yaşında olduğu ortaya çıktı. Talya Fidancılık’ın, İzmir Ödemiş karayolu, İlkkurşun mevkiindeki 65 bin metre karelik arazine büyük bir özenle yerleştirilen tarihi zeytin ağacı şimdilerde tüm heybetiyle ziyaretçilerini bekliyor.

EGE’DEKİ EN YAŞLI AĞAÇLARDAN BİRİ

Hayatını bitkilere adadığını ifade eden Aydın Dinçaslan, 2 bin yıllık zeytin ağacının ilk olarak karayolları ekiplerinin Ödemiş Birgi arasında yaptığı yol genişletme çalışmaları sırasında fark edildiğini söyledi. Ekiplerin kesmeye kıyamadığı ağacı, karayollarından 4 ay önce belli bir ücret karşılığında satın aldıklarını belirten Dinçaslan, “karbon testinin sonucunu öğrendiğimizde şaşkınlığımız bir kat daha arttı. 2 bin yaşında olan zeytin ağacının Ege’deki en yaşlı ağaçlardan biri olduğunu düşünüyorum. Firmamızın bahçesine büyük bir özenle yerleştirdiğimiz tarihi ağaç yeni yerini ise oldukça benimsedi. Çevresini, mitolojide ölümsüzlüğü temsil eden “kalem selvi” ve “lavantalar” ile donatıp, peyzajında tipik Akdeniz klasiği oluşturduk. Ağacımızın, tarihi ve mitolojik öyküsünü birkaç dilde hazırlayacağımız plakete yazacağız. Geceleri ise ışıklandırıp, ona hak ettiği saygıyı göstereceğiz. Bu tür ağaçlar tespit edilip, koruma altına alınmalı” dedi.

 

 

HABER: BÜYÜK TİRE HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bu zeytin ağacı 2 bin yaşında
Yorumlar
Haber Yazılımı