Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 07:33
 
“Bu sonucu bekliyorduk” diyen Şenoyar, kongreyi değerlendirdi
Siyaset Haberi


Geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi ilçe kongresinde, bir kez daha ilçe başkanlığı görevi, delegeler tarafından verilen, Hakan Şenoyar, ilçe kongresini ve sonrası ile ilgili düşünce, proje ve planlarını açıkladı. Büyük Tire’nin sorularına açık ve net cevaplar vererek, partililerin ve Tirelilerin merak ettiği bazı konuları da değerlendiren Şenoyar’ın dikkat çeken ifade ve tespitlerinin yer aldığı röportaj şöyle oldu.

                                               

RÖPORTAJ:  Yiğit SOYLU

 

 

BÜYÜK TİRE:  Kongreden çıkan sonucu bekliyor muydunuz? Ortaya çıkan farkı nasıl değerlendiriyorsunuz?

HAKAN ŞENOYAR:  “Kongreden böyle bir sonucun çıkmasını bekliyorduk. Niye bekliyorduk ? Çünkü bu partiye çok emek verdik. Verdiğimiz emeklerin karşılığı olarak örgütümüzün bunu görmesini bekliyorduk. Bunu beklememiz de en doğal hakkımızdı. Yapmış olduğumuz delege seçimlerde çıkan delegasyon hür iradeye sahip bir delegasyon olduğuna olan inancımızı hiç kaybetmedik. Aslında seçimlerin alınacağı veya kaybedileceği delege seçimlerinde belli olmuştu. Çünkü ‘mavi’ ve ‘beyaz’ delege listeleri yarışmıştı. Hiçbir itiraz olmadı, tatsızlık çıkmadı bu seçimlerde. Demokratik bir seçimden çıkan delegeler olduğu için hiç kimsenin adamı olmayan isimlerden oluşan bir delege listesi oluştu. Öyle olunca bütün arkadaşlar örgütün önüne çıkarak, kendini örgütün kantarında tartma şansı buldular. Belediye Başkanımızın da desteklediği, eski ilçe başkanı Hidayet Petin, eski il yöneticisi Yücel Özen, eski belediye meclis üyesi Gürol Soyuer’in desteklediği ve ikna ettikleri Mustafa Güngör ağabeyimiz rakip olarak karşımıza çıktı ve sonuçta 100 oy farkla kazandığımız bir seçim oldu. Biz en az 100 oy farkla kazanacağımızı hep dile getirmiştik zaten.”

BÜYÜK TİRE:  Kongrede yaşananları ve kongre atmosferini nasıl buldunuz. Yaşanan gerginliğin sebebi neydi. Gerginlik hakkında neler söylersiniz?

HAKAN ŞENOYAR:  “Biz ilk defa Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kongre süreci yaşamadık. Biz altı ok savunucusu partililer olarak bu bilinçle bu görevi üstlendik. Bu örgüt bu görevi, geçtiğimiz dönem seçerek verdi. Kongre sürecinde genelde rutin işler vardır. Raporların hazırlanması ve sunulması gibi. Bir de adaylar vardır. Adaylar kendileri kongreye hazırlanırlar. Bir de oy verilmesi süreci vardır. Tabi öncesinde Divan Başkanlığının oluşturulması gerekir. Biz kendimizce, tüzüğümüzdeki hükümler çerçevesinde divan başkan adayımızı belirledik ve bunu yazılı olarak kongrede ilan ettik. Eğer karşı taraf divan başkanlığına aday gösterecekse, bunu yazılı şekilde onların da sunması gerekirdi. Ben divan başkanlığı ile ilgili olarak hiçbir şekilde anlaşma yapmadım. Benim divan başkanı adayım, daha 20 gün öncesinden kendisinden söz aldığım İl Başkan Yardımcısı Okan Karlıdağ’dır. Kendisi de bizi kırmadı. Fakat kongre günü Yücel Özen bana gelerek,‘Tire’nin örf ve adeti vardır. Bu adetler yıkılmasın. Halil Çulhaoğlu, eski bakanımızdır. Onu divan başkanı yapalım’ dedi. Ben de dedim ki, ‘Geçen kongrede bu örf ve adetler neden yıkıldı. Şenol Sardoğan neden Halil Çulhaoğlu’nu divan başkanı yapmadı da ilden yönetici bir bayan partiliyi çağırdı’. Demek ki böyle bir örf ve adet yok yani. Netice de ben önce Halil Çulhaoğlu’nun divan başkanı olmasına hayır demedim. Ancak bir listede taraf olan bir insanın divan başkanı olması etik değildir. Artı tüzüğümüz de buna imkan vermiyor. ‘İsteyen açık okuyabilir’ dedim. Sonuçta PM üyesi yapmış olan Mustafa Moroğlu başkanlığında divan kurulmasını ortak karar olarak verdik. Ama bir kere şunun bilinmesi gerekir. Divan başkanlığı için öneri verilmesi gerekir. Biz önerimizi verdik. Karşı taraf önerisini bana vermedi. Açılışı yapan arkadaşa da vermediler. Zaten divan başkanı adaylarının oylatılmasını da kabul etmediler. Gerçi oylatsalardı da sonuçtan da belli olduğu gibi, bizim adayımız seçilirdi. Bu konuya açıklık getirmek istedim. Süpekülasyonlar yapılıyor. Okan Karlıdağ’a haksızlık yapılıyor. Kendisi bizim davetlimiz olarak ili temsilen geldi. Kongrede çıkan tartışmanın konusu buydu. Gerilim, örgüt üyelerimizin metaneti sayesinde daha sonra tatlıya bağlandı.”

BÜYÜK TİRE:Yeni dönemde CHP Tire örgütü olarak neler yapmayı planlıyorsunuz. Geçmiş dönemde yapıp devam ettirmek istediğiniz veya yapamayıp bu dönem için düşündüğünüz ne gibi çalışmalar var?

HAKAN ŞENOYAR:  “Ben önceki dönemde tam 24 kez Belediye Başkanımızı ziyaret ettim. Kendisi bir kez olsun, ne bayramlaşmalarda ne de bir etkinliğimizde, parti merkezimize gelmedi. Bu kırgınlığımı belirtmek istiyorum. Yeni dönemde; temiz bir sayfa açarak, kendisini ziyaret ederek, Tire’ye nasıl faydalı olabiliriz bunu görüşebilirim. Kendim bu konuda yine fedakarlık edebilirim. Daha önce verdiğimiz kursların devamını getireceğim. Bu kursları oldukça faydalı bulmaktayız. Bu sosyal, kültürel ve eğitim kurslarımız sürecek. Saz kursu, tiyatro kursu, folklor kursu, matematik kursu v.s. gibi. Ayrıca köylerimize daha çok ulaşacağız. Zaten köylerimizin tamamına ulaşmıştık. Ama bu seviyeyi yükselteceğiz. Daha çok gidip geleceğiz. Bir de köylerimizin sorunlarını raporlar hazırlayarak yazıya dökeceğiz ve Büyükşehir Belediyemize ulaştıracağız.

Bu tespitleri ve raporları sosyal medyada paylaşacağız ve çözüm gerçekleşmesi noktasında takipçisi olduğunu söyleyeceğiz. Bunları söylemek suç değil. Arkadaşlar bunu anlamıyorlar. Biz sadece ve sadece halkımıza layıkıyla hizmet etmek istiyoruz. Fakat birilerinin haksız yere, koltuk sevdası mı desek kişisel hırs mı desek bilemiyorum. Böyle düşünmeleri doğru değil.”

BÜYÜK TİRE:  Parti tabanınızın, hatta toplumun değişim konusundaki duruşunu nasıl okuyorsunuz?

HAKAN ŞENOYAR:  “Şimdi karşımıza çıkan listedeki isimlere baktığımızda toplumun belli kesimlerinin değişime aç olduğunu görüyoruz. Bunu sadece bizim partimizde değil, diğer partiler için de söyleyebilirim. Bugün, sokağa indiğinizde mahallesinde kahvehanedeki, evindeki insanlarla konuştuğunuzda bir değişiklik isteğini görebilirsiniz. İnsanların yenilikten ve değişimden yana tavır koyduğunu görürsünüz. Günümüzde toplum kapital bir toplum yapısı gibi görünse de insanların iç dünyasında kapitali ve tek adam iktidarını sevmedikleri görülmektedir. Fakat önlerinde seçenek olmadığı zaman buna katlanmakta. Bizler delegelerimizin önüne farklı seçenekleri sunduk. Bizlere delegelerimiz ve örgütümüz 2 yıl için görev verdi. Ben bu dönemde kimseyi satıp bir yere gitmem. Kongre de de söylediğim gibi ben CHP’nin adamıyım. Örgütün adayıyım.”

BÜYÜK TİRE:  Yeni dönem için üye olsun, olmasın partili arkadaşlarınıza ve tüm Tirelilere yönelik olarak çağrınız ne olacak ?

HAKAN ŞENOYAR:“Tire’de öncelikle şu çatışmayı bir kenara bırakmamız lazım ve Türkiye’ye örnek olmalıyız. Demokrasiyi savunan hiç kimse A partisinde, B partisinde, C partisinde siyaset yapıyorsun diye eleştirmemiz lazım. Burada hangi parti daha doğru çalışıyorsa onun etrafından toplanmamız lazım. Ben CHP’nin hata yaptığını düşünmemiz lazım. Çünkü cumhuriyetin kurulmasını sağlayan, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını veren, bireylerin özgürlüğünün önünü açan bir partinin hata yapmadığını söyleyebilirim. Ayrıca tüm siyasi fikirler ve partiler olarak, Tire’nin ortak çıkarları için bir görüş içinde olabilmeliyiz. Örneğin Tire-Belevi yolunun yapılması. Birçok kazanın ve acının yaşandığı bu yolun yapımı konusu 5 yıl önce de, 6 yıl önce de, 7 yıl önce de gündemdeydi. Fakat halen yapılmadı. Bu yol yapılsın, ama kim yaparsa yapsın. Ben kimsenin iyi niyetini sorgulamak istemiyorum ama bu yol istenseydi bugüne kadar yapılabilirdi. Yollar, köprüler, okullar v.s. gibi hizmetler yine vatandaşın ödediği vergilerle olmakta. Siyasi olarak kavga taraftarı olmayacağız. Fakat partimizin ve yönetimimizin haklarını savunmak noktasında da elimizden geleni yapacağız.”

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Bu, sonucu, bekliyorduk”, diyen, Şenoyar,, kongreyi, değerlendirdi,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
TİRE'NİN YENİ STADININ ADI SİZCE NE OLSUN?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
36
36
2
6
10
18
2
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
3
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
4
Göztepe
30
31
6
3
9
18
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
23
21
7
5
6
18
11
Kasımpaşa
22
28
8
4
6
18
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
30
10
3
5
18
14
Osmanlıspor FK
18
26
10
3
5
18
15
Gençlerbirliği
17
22
9
5
4
18
16
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
17
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
13
3
2
18
Arşiv Arama
BİK İlan Portalı

Haber Yazılımı