Haber Detayı
10 Şubat 2015 - Salı 14:04 Bu haber 11320 kez okundu
 
Bozdağ’da bir dağcı öldü, mahsur kalan 19 dağcı kurtarıldı
Ödemiş ilçesinde hafta sonu Bozdağ tırmanışı yapan dağcılar yoğun tipi nedeniyle dağda mahsur kalmış dağcılardan biri hayatını kaybetmişti. Dağda mahsur kalan diğer 19 dağcıya ulaşıldı ve kurtarıldı.
Ödemiş Haberi
Bozdağ’da bir dağcı öldü, mahsur kalan 19 dağcı kurtarıldı

Önceki gün Ödemiş’ten kötü bir haber geldi. Ödemiş'te bulunan Bozdağ’a farklı noktalardan tırmanışa geçen İzmir Dağcılık Kulübü üyelerinden biri olan Dürdane Seringeç, tırmanış sırasında düşerek ciddi şekilde yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine harekete geçen Hava Kuvvetlerine bağlı helikopterlerce zor da olsa bulunduğu yerden alınıp Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen Seringeç, kurtarılamadı. Seringeç Çin'deki 7 bin 546 metre yüksekliğindeki Muztagh'a tırmanan ilk Türk kadın dağcı olduğu öğrenildi.

Aynı gün tırmanışta yer alan bir başka ekibin ise Bozdağ’da tipi ve sis yüzünden mahsur kaldığı tespit edildi. Bunun üzerine bir bölgede büyük çaplı arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. Herkesi korkutan bu sıkıntılı süreç olumlu mutlu sonla bitti.

Önceki gün saat 15:00 sıralarında tipiye yakalanıp mahsur kalan 19 dağcıya kurtarma ekiplerinin sabaha karşı yanlarına ulaşmasıyla herkes derin bir nefes aldı. Dağcılar kurtarma ekiplerinin yardımıyla geçmişte belde olan Bozdağ yerleşim yerine saat 09:00 sıralarında indirildi. Yürüme zorluğu çeken bir dağcı helikopterle dağdan alınarak Ödemiş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sabaha kadar gözlerini kırpmadan bekleyen aileler dağcılara sarılarak büyük sevinç yaşadı. Dağcılar, yaşadıkları olayın dağcılığın doğal sonucu olduğunu, sıkıntı çektiklerini ancak korkmadıklarını söyledi. Dağcıların ilk sağlık kontrolleri Bozdağ’da bekletilen ambulanslarda yapıldı, önemli sağlık sorunu olmadığı belirtildi.

"ZİRVEYE ÇIKAR ÇIKMAZ TİPİ BAŞLADI"

Bozdağ'da mahsur kalan ve arama kurtarma ekiplerinin çalışması sonucu ulaşılan 19 dağcıdan Mahmut Eren Tuncay, yaşadıklarını anlattı. Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Mahallesi'ne getirilen emekli ziraat mühendisi Eren Tuncay, her hafta dağcılık etkinliklerine katıldığını, Bozdağ'a da daha önce çıkmasına rağmen ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirtti.

Zirveye çıkar çıkmaz tipinin başladığını anlatan Tuncay, hemen geri dönmeye başladıklarını, zirveye çıkmak isteyen başka dağcılara "gelmeyin" dediklerini aktardı. Tuncay, tipi nedeniyle 10-15 dakika içinde kardaki ayak izlerinin silindiğini ifade ederek, "Çok sis vardı. 1-2 metre önümüzü göremiyorduk. Birbirimize yakın olarak yürüdük. Bir kaç yol denedik kaybolunca, fakat başarılı olamadık. Rehber arkadaşımız can güvenliğimizi tehlikeye atmamak için kuytu bir yerde toplanmamızı sağladı. Orada beklemeye başladık. Her yere telefon ettik bizi kurtarın diye. Sabah 05.00'te Ege Dağcılık'tan 5 genç arkadaşımız çoğu insanın canını kurtardı" diye konuştu. 

VALİ TOPRAK: “SAĞLIK DURUMLARI İYİ”

 İzmir Valisi Mustafa Toprak, Bozdağ'da mahsur kalan ve ekiplerin çalışması sonucu ulaşılan 19 dağcının genel sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi. Vali Toprak, Ödemiş ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, dün bir grup dağcının Bozdağ'a tırmandığını ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle burada mahsur kaldığını hatırlattı. Dün akşamdan bu yana sürdürülen arama kurtarma çalışmalarının sonuç verdiğini ifade eden Toprak, 18 dağcının bulundukları yerden yürüyerek indiğini ve sağlık kontrolünden geçirildiğini kaydetti. Uzun süre soğukta kalan dağcılara ilaç takviyesi yapıldığını ve çeşitli tetkikler uygulandığını anlatan Toprak, şöyle devam etti: "Bunun dışında ekip lideri ve yaşı biraz kıdemli olan bir dağcıda yürüyememe ve titreme benzeri sorunlar ortaya çıktı. Sabah uçuşun elvermesi üzerine helikopterle bir deneme uçuşu yapıldı, sepet indirildi ve o da alındı.  Biraz önce buraya geldi ve ilgili sağlık kuruluşuna gönderildi. Şu an itibarıyla 19'unun da genel sağlık durumları iyi gözüküyor, bir sorun gözükmüyor. Herhangi bir semptom ve ileri bir şey gelişmezse demek ki sağ salim aileleriyle kavuşmuş olacaklar."

 

KAYNAK: MİLLİYET.COM

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı