Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 03:51
 
BİK’in Darıca’daki eğitim programında Tire de vardı
Basın İlan Kurumu’nun (BİK) görev alanına 5216 ve 6360 Sayılı Kanunlarla dahil olan gazetelerde çalışan basın mensuplarına yönelik eğitim semineri programı, BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin’in kapanış konuşmasının ardından düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi. Elçin bu konuşmasında, “BİK, basının gelişimi için KOSGEB, İŞKUR ve Kalkınma Ajanslarıyla işbirliği içinde çalışmakta” dedi.
Sektör Haberi


Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan BİK Darıca Sosyal Tesislerinde yurt genelinden gelen çok sayıda yerel gazete temsilcisine iki gün süren bir eğitim semineri programı düzenlendi. Türk yerel basının gelişimini hedef alan ve bu yönde yol çizip, fikir alışverişinin yapıldığı bu önemli programda Tire adına Büyük Tire Gazetesi Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Şevket Bahçelioğlu da bizzat yer aldı.

BAHÇELİOĞLU, İK GÜNLÜK EĞİTİM KAMPINDAN MEMNUN KALDI

Programın oldukça güzel, faydalı ve bilgilendirici olduğunu belirten Bahçelioğlu, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yerel gazete ve medya kuruluşu temsilcileri ile bir arada olup, çalışmalar hakkında paylaşımlarda bulunmanın oldukça güzel bir deneyim olduğunu ifade etti.

SEMİNERDE FİNALİ BİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI YAPTI

Basın İlan Kurumu Darıca Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ve iki gün süren “Basın Mensupları Eğitim Semineri”nin kapanış programında BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin konuşma yaptı. Cem Elçin konuşmasına Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen basın mensuplarına, eğitimin verimli geçmiş olması temennileriyle başladı.

YÜRÜRLÜĞE GİREN YENİ REKLAM VE İLAN YÖNETMELİĞİ HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ

Uzun yıllardan beri uygulanmakta olan 67 sayılı Genel Kurul kararının yerine 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kısaca Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği olarak adlandırılan yeni Yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini, bu eğitim programında da ağırlıklı olarak Yönetmenlik hakkında bilgilendirmeler yapıldığını, bundan sonra uygulamalarda karşılaşılabilecek her türlü sorunda BİK personelinin yardıma hazır olduğunu belirten Genel Müdür Yardımcısı sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Hepinizin bildiği üzere Basın İlan Kurumu olarak resmi ilan ve reklam yayın süreçlerimizi tamamen elektronik ortama taşıdık. İLANBİS Yönetmeliği uyarınca, 01 Temmuz 2017 tarihinden itibaren resmi reklamların da müşterilerden elektronik ortamda alınmasıyla birlikte elden veya posta yoluyla ilan kabulü ortadan kalkmıştır.

İLANBİS adını verdiğimiz programla artık ilan süreçlerinin tamamı ile birlikte Aylık Beyannameler ve gazetelerinizin PDF nüshalarının Kurumumuza intikali elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.

“BİK, İSTİHDAM EDİLEN GAZETE PERSONELİ NİTELİĞİNİN ARTMASI GAYRETİNDEDİR”

Kurumumuz resmi ilan ve reklamların süreli yayınlarda yayınlatılmasına aracılık etmenin dışında gazeteciliğin, dolayısıyla gazetelerde istihdam edilen personelin niteliğinin ve kalitesinin arttırılması için de KOSGEB, İŞKUR ve Kalkınma Ajanslarıyla işbirliği içinde çalışmaktadır.

İŞKUR İLE YAPILAN İŞBİRLİĞİ KATILIMCILARA ANLATILDI

İŞKUR ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programları” ile Kocaeli, İstanbul, Bursa, Samsun ve Ankara illerinde yeni gazeteci adaylarına eğitim verilmiş ve bu eğitimi alan birçok kişinin de gazetelerde istihdam edilmesi sağlanmıştır.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansıyla birlikte “Yerel Gazetelerde Reklamcılığın Geliştirilmesi” projesi Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilmiş, Doğu Marmara ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajanslarıyla birlikte “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesi ise Ekim ayı içerisinde uygulanacaktır. Bunlar gibi birçok projemizde değerlendirme aşamasındadır.”

ELÇİN, YEREL BASINDA DİJİTALE DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYLARI HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Cem Elçin konuşmasında Avrupa Birliği ERASMUS programı kapsamında kabul edilen ‘Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayları’nın 7 bölgede yapıldığını, bu çalıştayların genel değerlendirmesini içeren forumun ise 21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde BİK’in Bayramoğlu tesislerinde gerçekleştiğini ve son olarak 10 maddelik Ana Yapısal Diyalog Forumu deklarasyonunun yazımıyla bu projenin de tamamlandığını katılımcılarla paylaştı.

ELÇİN, KOSGEB DESTEĞİYLE SAĞLANAN KOLAYLIK VE İMKANLARDAN BAHSETTİ

Elçin son olarak, “Ülkemizde devletin mali, teknik ve idari desteğinin yanı sıra faizsiz kredi imkânı da sunun tek kurum KOSGEB’dir. Bu desteklerden faydalanabilmek için KOBİ statüsünde olmak ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekmektedir. Bu şekilde yazılı basın işletmeleri nitelikli personel desteği, mobil uygulama desteği ve makine teçhizat desteğinden yararlanma imkânına kavuşabilecektir.” hatırlatmasında bulunarak, programa katılanlara teşekkür etti.

BİRÇOK BAŞLIKTA SUNUMLAR YAPILDI

İki gün süren programda dijital gazetecilik, yeni Yönetmeliğin genel uygulama esas ve usulleri, denetleme ve içerik kontrolü hakkında uygulama esas ve usulleri, BİK ile Resmi İlan ve Reklam yayınlayan gazeteler arasındaki; “faturalaşma”, “ödeme ve mutabakatlar”, “İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları”, “yerel gazetelerin dijital reklam piyasalarına entegrasyonu” hakkında sunumlar yapıldı. BİK’in özellikle yerel basının dijital dönüşümü, yerel basın çalışanlarının istihdamı ve personel niteliğinin artırılmasına yönelik farklı kurumlarla geliştirdiği projelere dair bilgiler verildi. Eğitim, programa katılanlara verilen sertifikaların dağıtıldığı törenle sona erdi.

 

 

HABER: Büyük Tire Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
TİRE'NİN YENİ STADININ ADI SİZCE NE OLSUN?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv Arama
BİK İlan Portalı

 
Haber Yazılımı