Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 09:49 Bu haber 8606 kez okundu
 
“Ben yandım, başkaları da yanmasın !”
Su saati mağduruTireli vatandaş, başkaları da mağdur olmasın diye,hem yetkilileri hem de vatandaşları uyardı.
Tire Haberi
“Ben yandım, başkaları da yanmasın !”

Geçen yıl yaşadığı su faturası mağduriyeti ile sadece yerelde değil, ulusalda da basına haber konusu olan Tireli esnaf Haşim Erburhan, kendisine gelen yaklaşık 2 aylık döneme ait su faturasında 400 bin aşkın bir rakamla borçlu gösterilmişti ve bu süreçte psikolojisi bozulmuştu.

Verdiği büyük mücadeleler sonrasında bu borcun yanlış ve hatalı olduğunu kabul ettirip bundan kurtulan, fakat iddiasına göre kendisi ile alakası olmayan, sayaçta oynama olduğu gerekçesi ile bu durum kendisine fatura edilen Haşim Erburhan, bundan dolayı ceza ödemek zorunda kalmıştı. Haşim Erburhan, yaşadığı ve kendisini hasta eden bu olumsuz gelişmenin sebebini su sayacının evinin dışında, hatta bahçesinin dışında olmasına bağlamıştı. Gözden uzak olan, evin dışında, bahçede hatta yol kenarında bulunan su sayaçlarının art niyetli veya saldırgan kişilerin müdahalesine uygun olduğunu belirten Erburhan, kendisini zor durumlara düşüren bu uygulamanın başka vatandaşları da zor duruma düşürebileceğini belirterek, yetkilileri sorumlu davranmaya, bu durumla karşılaşacak vatandaşları da dikkatli olmaya çağırdı.

“EV VE BAHÇE DIŞINA ALINAN SAYAÇTAKİ PROBLEMİN SORUMLUSU ABONE OLMAMALI”

“İZSU şu sıralar su sayacı içeride olanların sayaçlarını dışarıya çıkartıyor. Hizmet için iş başına gelen Belediye, garibana ‘paran var mı?’ diye sormadan, ‘saatin yeri değişsin mi?’ diye sormadan saatleri dışarı çıkarıyor! Hadi diyelim abone sahibi vatandaş, borç harç saatini dışarı çıkardı. Kimisinin evi kentin kıyısında, tenha yerde, kırsalda. Bu evlerin saatlerinin çalınması, üzerinde oynanması, kırılması söz konusu olursa bunun sorumlusu kim olacak. Ayrıca, aboneye sorulmadan veya onun şahitliği altında olmadan saatlerin yerinin değiştirilmesi, çıkarılması, oynama olması kabul edilemez.  Ben kendim bunu yaşadım ve bu mağduriyetim basında da haber oldu. Dışarıda olan su saatimde gerçekleştirilen oynamalar sebebiyle iki ev parası tutarına fatura geldi. Allah’tan sonrada düzeltildi. Fakat sayaç üzerindeki oynama yine bana fatura edildi. Sayaçlar için kilitli bir dolap gibi muhafazanın yapılmasına da izin verilmiyor. Sayaç kimin adınaysa, sorumlusu o oluyor. Sayaçlar için kilitli dolap yapılmalı, sayaçlar koruma altına alınmalı, görevliler bunu yaparken aboneleri bilgilendirip, dinlemeli. Sayaçların yerini değiştireceklerse ila, bunun paralarını vatandaştan almamaları lazım. Talep bizden gelmiyor. Yetkililerin bunu dikkate almalarını bekliyoruz ve bu durumdaki tüm vatandaşları, kendileri için, dikkatli olmaya çağırıyorum.”

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı