Haber Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 09:56
 
“Ben kooperatifçiyim, çünkü insanım !”
İzmir Tarım Grubu Başkanı ve Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada egemen olan ve büyük kitleleri adeta ölüme davet eden “vahşi kapitalizm” sistemini kuranlara ateş püskürdü. Çarenin, tekelleşme ve büyük şirket işletmelerine karşı durarak insanların bir araya gelip ürettiği kooperatifçilik olduğunu belirten Eskiyörük, bunun insan olmanın karşılığı olduğunu söyledi.
Tire Haberi


Kooperatifleşmenin ve kooperatifleşen üretim yönteminin bir türlü istenilen seviyeye gelmediği ülkemizde yer alan ve örnek gösterilen kooperatiflerden biri de Tire’de bulunan Tire Süt Kooperatifi. Son yıllarda kabuğuna sığmayıp önce, Küçük Menderes Havzası’ndaki diğer kentlere, sonra İzmir ilinin tamamına ve daha sonra da Ege Bölgesi ve Türkiye geneline ürünlerini ve hizmetini ulaştırmaya başlayan ve adını duyuran Tire Süt Kooperatifi’nin başarısının ardındaki en önemli isimlerden biri olan Kooperatif Başkanı Mahmut Esköyörük, geçtiğimiz yıllarda İzmir Tarım Grubu’nun da başkanlığına seçilmişti.

“21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü” sebebiyle bir açıklama yapan Mahmut Eskiyörük, yıllardır içinde bulunduğu ‘kooperatifçilik’ sisteminin öneminin geçen yıllar içerisinde daha da arttığını belirtti. Emperyalist, hegamon emellere sahip ‘ülkeler’, ‘güçler’, ‘aileler’ ve ‘büyük şirketler’in dünya kaynaklarını adil kullanmaması sebebiyle dünyanın bazı bölgelerinin hep açlık, savaş ve acı yaşadığını vurgulayan Eskiyörük, insanlığı ve dünyanın geleceğini ateşe atan gözü doymayan bu güçler karşısında tek çarenin birlik ve dayanışma ruhu içerisinde yaşamak ve kooperatifleşerek üretmek olduğunu belirtti. Eskiyörük’ün dikkat çeken açıklamalarında şu ifadeler yer aldı.

“TEKELLEŞMENİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ TOPLUMLARDA AÇLIK, SEFALET, SAVAŞ VAR”

“İnsanoğlunun varoluşundan bu yana birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yaşayan toplumlar, yani kooperatifçiliği benimseyenler her zaman barış ve refah içinde yaşamıştır. Ancak tekelleşmenin hüküm sürdüğü toplumlarda ise açlık, sefalet, adaletsizlik ve savaşlar yaşanmaktadır.

Dünyamızda 8 milyar insanı rahatlıkla besleyecek kaynak mevcutken, her 6 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor. 200 milyon nüfusu besleyecek Türkiye’de yoksulluk yaşanıyor. Bu bir kader değildir. Bu durum paylaşamamaktan ve uygulanan politikalardan kaynaklanmaktadır.”

BİN YANDA AÇLIKTAN ÖLENLER, BİR YANDA 1 MİLYAR DOLARLIK GIDA İSRAFI

“Diğer yandan 1 milyon insan, aşırı beslenmekten obezite tedavisi görüyor. Her yıl 1 milyar dolarlık gıda israf ediliyor. Bir yanda açlık ve sefalet diğer yanda israf ve savurganlık… İşte bu bir insanlık ayıbıdır.

Dünyada adaleti sağlayarak açlığı önlemek, barışı sağlamak, üretici ve tüketiciyi korumak istiyorsak kooperatifleşmeye mecburuz.

Gelişmiş ülkelerde tarım ve hayvancılık faaliyetleri % 90 oranında kooperatiflerle yürütülürken ülkemizde % 13 seviyelerinde olması tarımda geri kalmışlığımızın, sorunlarımızın ve kayıplarımızın en önemli nedenidir.”

“PLANSIZ ÜRETİM, İHRACAT YAPACAK POTANSİYELE SAHİP ÜLKEMİZİ İTHALAT YAPAN…”

“Tarımda ihracat yapacak potansiyele sahip ülkemizin bugün ithalat yapar duruma düşmesinin asıl nedeni plansız üretimdir. Ancak kooperatifleşme ile üretimi kayıt altına alıp,  planlı üretimle istikrarı sağlayabiliriz. Ancak kooperatifleşme ile üretim maliyetlerini düşürüp, gıda güvenliğini sağlayabiliriz. Ancak kooperatifleşme ile köylümüzü yerinde yaşatır, göçü önleyebiliriz. Ancak kooperatifleşme ile kalkınır ve toplumsal barışı sağlayarak yaşanır bir Türkiye yaratabiliriz.”

“GEÇ DE OLSA KOOPERATİFLEŞMENİN ÖNEMİ ANLAŞILDI”

“Geç de olsa kooperatifçiliğin önemi anlaşılmaya başlandı, fakat fazlasıyla konuşmamıza rağmen henüz yeterli somut adımlar atılamadı. Kooperatifçiliğin gelişmesi eğitim ve Devlet Politikalarıyla mümkündür. Eğitime çocuklarımızdan başlayıp okullarda kooperatifçilik dersi verilmelidir. Karar alıcılar Destekleme Politikalarını üreticiyi kooperatifleşmeye teşvik edici şekilde düzenlemelidir.”

“TARIMDA POPÜLİZMİ BİR KENARA BIRAKMAK LAZIM”

“Tarımı güvenceli bir meslek haline getirmeliyiz. Popilizmi bırakıp, çiftçiye para vermek yerine para kazandıracak politikalar üretmeliyiz. Çünkü Türkiye tarımla, tarım kooperatifleşmeyle kalkınır. Barışı sağlamak ve açlığı önlemek için yol haritamız tekelleşme değil, kooperatifleşme olmalıdır.”

“ÇÜNKÜ KOOPERATİFÇİLİK …”                                                          

“Çünkü Kooperatifçilik; ‘Atatürk’ün Çizdiği Yol Demek’, ‘Çalışmak Demek’, ‘Üretmek Demek’, ‘Kalkınma Demek’, ‘Adalet Demek’, ‘Hakça Paylaşım Demek’, ‘Birlik-Beraberlik ve Dayanışma Demek’, ‘Birbirini Korumak ve Yaşatmak Demek’, ‘Açlığı Önlemek Demek’, ‘Sevgi Demek’, ‘Barış Demek’, ‘Aydınlık Demek’, ‘İnsanlık Demek’.

21 Aralık gecenin en uzun, gündüzün en kısa olduğu gündür. Karanlığın en fazla olduğu bu günlerde aydınlanma Kooperatifleşmeyle olacaktır.”

                                                                                                                        

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Ben, kooperatifçiyim,, çünkü, insanım, !”,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
TİRE'NİN YENİ STADININ ADI SİZCE NE OLSUN?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Kasımpaşa
22
28
8
4
6
18
11
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
30
10
3
5
18
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Arşiv Arama
BİK İlan Portalı

Haber Yazılımı