Haber Detayı
29 Ağustos 2014 - Cuma 11:40 Bu haber 3474 kez okundu
 
Bayındırlılar rüzgar santraline karşı eylem yaptı
Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Sütlügidik ve Mahmut dağlarına kurulması planlanan rüzgar santralinin bölgede görüntü ve gürültü kirliliğinin yanı sıra iklimsel değişiklilerle de yol açacağını belirterek, “yenilenebilir enerjiye karşı değiliz. Projede halk sağlığı gözetilmemiş” dedi.
Bayındır Haberi
Bayındırlılar rüzgar santraline karşı eylem yaptı

Bayındır ilçesinde, yapımı planlanan rüzgar santrali, Çınardibi mahallesinde protesto edildi. Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, Sütlügidik ve Mahmut dağlarına kurulması planlanan toplam 10 adet rüzgar tribününün bölgede görüntü ve gürültü kirliliğinin yanı sıra iklimsel değişiklilerle de yol açacağını belirterek, “Yenilenebilir enerjiye karşı değiliz. Ancak, projede halk sağlığı gözetilmemiş” dedi. İlçeye bağlı Çınardibi mahallesinde düzenlenen protesto eylemine, Belediye Başkanı Ufuk Sesli, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, 4 No’lu Şube Başkanı Fikret Sevgener, Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği yönetim kurulu üyesi Mustafa Fatih Bakır, Çınardibi Mahallesi Muhtarı Ramazan Satın ile çok sayıda mahalleli katıldı.

“ORMANCILIK VE TARIM ZARAR GÖRECEK”

Bölgede, vatandaşların yürüttüğü ormancılık ve tarımsal faaliyetlerin projeden büyük ölçüde zarar göreceğini öne süren Başkan Sesli, “Ben bir doktorum. Halkımın sağlığını gözetmek ve korumak zorundayım. Bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte bölgede yaşayan insanlarımız ‘Rüzgâr Türbini Sendromu’ yaşamaya başlayacak. Uyku bozukluğu, baş ağrısı, duyma bozuklukları, kalp çarpıntısı, asabiyet, konsantrasyon ve hafıza problemleri vatandaşımızın peşini bırakmayacak. Öte yandan, bölge canlı türleri ve orman örtüsü açısından oldukça zengin. Rüzgar tribünlerini, doğal hayatın kalbine saplanmış bir bıçak olarak görüyorum. Yenilenebilir enerji adı altında bizi yok etmelerine izin vermeyeceğiz. Tüm Bayındırlıları, dik durarak, Çınardibi’ne sahip çıkmaya davet ediyorum ” diye konuştu. Mahalle Muhtarı Ramazan Satın ise bölgeye rüzgar santrali istemediklerini belirterek, bu konuda kesinlikle geri adım atmayacaklarını söyledi.

 

 

HABER: BÜYÜK TİRE HABER MERKEZİ 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayındır, Belediye, Başkanı, Ufuk, Sesli, Sütlügidik, Mahmut, dağlarına, kurulma
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bayındırlılar rüzgar santraline karşı eylem yaptı
Yorumlar
Haber Yazılımı