Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 11:54 Bu haber 19049 kez okundu
 
BAYINDIR’IN “EFES” ÜZÜMÜ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Sofralık Efes üzümünün aromatik özellikleriyle iç piyasada büyük bir rağbet gördüğünü belirten üreticiler “Rekolte yüzümüzü güldürdü” dedi.
Bayındır Haberi
BAYINDIR’IN “EFES” ÜZÜMÜ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Bayındırlı üzüm üreticilerinin önemli gelir kaynaklarından biri olan meşhur “Efes” üzümü bu yıl yüzleri güldürdü. Aromatik özellikleriyle iç piyasada büyük bir rağbet gördüğünü belirten üreticiler, “Verimli bir yıl oldu. Beklenenin üzerinde gerçekleşen rekolte yüzümüzü güldürdü” ifadelerini kullandılar.

SIRA İHRACATTA

İlçe genelinde yaklaşık 3 bin dekar alanda “Efes” üzümü yetiştirildiğinin altını çizen üreticiler, “Kızıloba, Hisarlık ve Sarıyurt gibi yayla köyleri Efes üzümünün yetiştirildiği ‘mikro klima’ özelliklerine sahip ender alanlar. Bağlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Genelde, Eylül ayının ortalarında başlayan hasat, Kasım ayının sonlarına kadar devam ediyor. İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört biryanından gelen alıcılar artık marka haline gelmiş üzümümüz için sezonluk bağlantı yapıyorlar. Son yıllarda ihracat çalışmaları da başladı. Türkiye’de, çiçekçilik ve kiraz üretimi adını duyuran Bayındır yakın bir zamanda üzüm üretimiyle de öne çıkacak” dediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAYINDIR’IN, “EFES”, ÜZÜMÜ, YÜZLERİ, GÜLDÜRDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı