Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 14:19 Bu haber 3249 kez okundu
 
BAŞKAN İSTEM: 'TÜRBEMİZİ TEMİZ TUTALIM'
Tire Bektaşileri Balım Sultan Kültür Derneği Başkanı Şerefer İstem, Balım Sultan Türbesi çevresinde yapılan temizlik çalışması için Tire Belediyesine teşekkür ederken, Tirelilerin türbeye sahip çıkmaları konusunda ricada bulundu.
Gündem Haberi
BAŞKAN İSTEM: 'TÜRBEMİZİ TEMİZ TUTALIM'

Tire Bektaşileri Balım Sultan Kültür Derneği Başkanı Şerefer İstem'in, Balım Sultan Türbesinin çevresinin bakımsızlığı ile ilgili Tire Belediyesine gazetemiz aracılığıyla yapmış olduğu ricaya Belediye Park ve Bahçeler müdürlüğünden ivedi yanıt geldi. İlçe genelinde pandemi dolayısıyla kısıtlı sayıda işçi ile gecesini gündüzüne katarak güzel bir Tire için çalışmalarını sürdüren ekipler bugün sabah saatlerinde Türbe çevresinde geniş çaplı temizlik yaptı. Etrafı çöplerle dolu Türbe ekiplerin hummalı çalışması ile güzel bir görüntü içerisine girdi.

Yapılan temizlik çalışması için Tire Belediyesine teşekkür eden İstem, "Tire Belediyesine böylesine değerli bir alanı temizledikleri çok teşekkür ediyorum, böylesine tarihi bir geçmişi olan Türbemize ne yazık ki Tireliler olarak sahip çıkamıyoruz. Buraya piknik yapan için gelen vatandaşlar çöplerini ne yazık ki etrafa bırakıyorlar, kısa süre önce Başkan Atakan Duran'dan çöp varili tahsis etmesini istemiştik sağ olsun ricamızı geri çevirmedi, vatandaşlardan ricam çöplerini varillere atsınlar. Değerlerimize bizler sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz bu konuda Tirelilerden duyarlı olmalarını istiyorum."dedi

 

TİRE BALIM SULTAN TÜRBESİ

Balım Sultan Türbesi, 1510 yılında yaptırılmış olup, Bektaşiliğin kurucularından, ünlü Balım Sultanoğlu Lütfullah Çelebi’ye aittir.

Tire’nin Hisarlık Köyü eteklerinde yer alan Balım Sultan Türbesi, Tire'de geleneksel “Sultan Nevruz” törenlerinin de kaynağını oluşturması bakımından, ayrı bir öneme sahiptir.

Türbede 4 mezar bulunmakta ve bunlardan sadece Lütfullah Çelebi’ye ait olanda yazı bulunmaktadır.

Mezarın baş ve ayak ucu taşındaki ifadelerden “geniş bir sülaleye mensup Lütfullah Çelebi bin Balım Sultan” tanımlaması yapılmaktadır.

Mimari açıdan sekizgen plana sahip olan türbenin Tire tarihi açısından fevkalade önemi bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, İSTEM:, 'TÜRBEMİZİ, TEMİZ, TUTALIM',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BAŞKAN İSTEM: 'TÜRBEMİZİ TEMİZ TUTALIM'
BAŞKAN İSTEM: 'TÜRBEMİZİ TEMİZ TUTALIM'
BAŞKAN İSTEM: 'TÜRBEMİZİ TEMİZ TUTALIM'
BAŞKAN İSTEM: 'TÜRBEMİZİ TEMİZ TUTALIM'
Yorumlar
Haber Yazılımı