Haber Detayı
08 Şubat 2014 - Cumartesi 10:15 Bu haber 3248 kez okundu
 
Bakkallar Odası, tekel ürünü satan üyelerini uyardı !
Tire Bakkallar ve Bayiler Odası’ndan tekel ürünü (tütün mamulleri ve alkollü içki) satışı yapan üyelerine ‘TAPDK ruhsatı’nın ayrıldığı ve bundan böyle bu ürünleri satan kişilerin iki farklı ruhsat bulundurması gerektiği uyarısı geldi.
Tire Haberi
Bakkallar Odası, tekel ürünü satan üyelerini uyardı !

Tire Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Kantur, ilçe merkezi ve köylerde yer alan 400 üye içinde tekel ürünü satanlara önemli bir gelişmeyle ilgili uyarıda bulundu. Yapılan yeni değişiklikle, 2014 yılından itibaren, tütün mamulü ve alkollü içki satan bakkal, market ve bayilerin bundan böyle her iki ürün gurubunu satışı için ayrı ruhsat alması gerektiğini belirtti. Sistemin yeni yılla birlikte değiştiğini belirten Kantur, üyelerinin ruhsatları bir an önce ayırmaları gerektiğini belirtti.

TÜTÜN ÜRÜNLERİ İÇİN AYRI, ALKOLLÜ İÇKİLER İÇİN AYRI RUHSAT ALINMASI GEREKİYOR

Kantur, konuyla ilgili olarak hazırladığı basın açıklamasında şu ifadelere ve ayrıntılara yer verdi:  “Tire 2014 yılında sistemin tamamen değişti. Tütün ve tütün mamulleri ile alkollü içkilerin ruhsatları ayrıldı. Bu ikisini de satan üyelerimizin,  2 tane ayrı ruhsata sahip olması gerekiyor. Ayrıca önemli bir konuda tütün ve tütün mamulleri ile alkollü içki ile ruhsatına sahip olduğu halde alkollü içki satışı yapmayan üyelerimiz, bankaya ücret yatırmadan önce muhakkak ruhsat ayrılması işlemini yaptırması gerekiyor. Aksi takdirde fazla ücret ödeyeceklerdir.  Bu işlem için son tarih; 28 Şubat 2014’tür. Fakat işlem süresinin de göz önünde bulundurularak en kısa sürede üyelerimizin odamıza başvurması gerekmektedir. 2014 yılından ruhsat ayırma işlemi yaptırmayanlar, 2015 yılında süre uzatımı yapamayacaklardır.” 

Kantur ayrıca,30 Mart 2014 tarihinden sonra ilçemizin Büyükşehir statüsüne bağlanacağından harçların artacağına dikkat çekti. Bu yıl için harç miktarı şöyle oldu: İlçe Merkezi tütün mamulleri için: 150 TL,  İlçe Merkezi alkollü içkiler için: 150 TL,  Köyler için tütün mamulleri: 50 TL,  Köyler için tütün mamulleri: 50 TL,  Açıkta alkol satışı (Restoran Birahane vs. ): 350 TL.  Kantur üyelerinin işlemlerini yaptırmak için en kısa sürede odalarına beklediğini söyleyerek tüm üyelerine sağlıklı, hayırlı, bereketli günler temennisinde bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Bakkallar, Bayiler, Odası’ndan, tekel, ürünü, (tütün, mamulleri, alkollü,
Yorumlar
Haber Yazılımı