Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 09:52 Bu haber 1463 kez okundu
 
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli Organize Sanayi Bölgesinde Yem Fabrikasının temel atma törenine katıldı. Önemli mesajlar ve müjdeler verdi.
Tire Haberi
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’den seçmene mesaj gönderdi. 24 Haziran 2018 seçimlerine oranla yerel seçimlerde genel oy oranlarında düşme yaşanmaması gerektiğini ifade eden Pakdemirli, “Önümüzdeki yerel seçimler önemli bir fırsat, bundan sonra Türkiye’nin 2023’e kadar bir seçime ihtiyacı yok” dedi. Tarım Kredi Yem A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından, Tire OSB’de inşa edilecek yem fabrikasının temeli Tarım ve Orman Bakanı Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından törenle atıldı. Törene,  AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Tarım Kredi Kooperatifi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Cumhur İttifakının AK Parti Tire Belediye Başkan Adayı Selman İçelli, muhtarlar, kooperatif ve birlik temsilcileri ile çiftçiler katıldı. Türkiye’nin Tarım Kredi Kooperatifi bünyesindeki 12’nci yem fabrikası olacak tesis yaklaşık 60 milyon liraya mal olacak ve toplam 300 günde tamamlanacak. Fabrikada saatte 40 ton yılda ise 250 bin ton karma yem üretilecek.

 

Türk tarımında Tarım Kredi Kooperatiflerinin iyi bir örnek olduğunu ifade eden bakan Pakdemirli, “Avrupa’da tarımsal hasılada birinciyiz, küçükbaş hayvanda da birinciyiz, büyükbaş hayvancılıkta ikinci durumdayız ama bu yeterli mi? Elimizdeki rakamlar bizi önümüzdeki 20 yıla 50 yıla taşır mı? Bu sorunun cevabını beraber bulmalıyız. Önümüzdeki yıllarda yüzde 50 daha fazla gıdaya ihtiyacımız var, ancak bu zor ev ödevini bölünerek değil bir araya gelerek yapabiliriz. Bu anlamda da kooperatiflerimiz çok önemli. Tarım kooperatifleri gelişim alanları olması itibariyle birer örnek durumdalar. Bundan sonra bu yeni dönemde başkanlık döneminde tarım kooperatifleri bakanlığımız ile daha da ileriye gidecek. Üreticimize katkı sağlayacak aynı zamanda tüketiciyi koruyacak şekilde ilerlemeye devam edecek” dedi.

 

Tire ve Ödemiş’te iki ayrı fabrikanın temelini aynı gün attıklarını belirten Pakdemirli,  İktidar olarak son 10 yılda İzmir’e 67 Milyar Lira yatırım yaptık. Tarım ve Hayvancılık alanında ise Tire’ye 430 milyon lira hibe vermişiz.  Tarımsal hasıla,2.8 kat artarak 1.2 milyar TL’ye gelmiş. Anadolu’da birçok kenti geziyorum inanın Anadolu’da birçok kent Tire kadar tarımsal hasılaya sahip değil ama Tire daha iyisini hak ediyor. Genç çiftçi projelerinden 1 Milyon 260Bin Lira, Kırsal kalkınma hibelerine 23 Milyon Lira destek, Büyükbaşa hayvancılığımıza 4 kat artarak 128 bin başa, küçükbaş hayvancılığımızda 65 bin başa geldi. Süt desteklemelerinde toplam 55.5 Milyon Lira, Süt üretiminde 6 kat artışla 416 bin tona geldik  Arıcılık alanında Tire’de biraz daha desteğe ihtiyacı var.  Tire’de 8 bin dekar sulama, 10 bin 110 dekar alan sulama, 3 tane dere ıslahı, 1.1 milyon fidan dikimi, 3 tane mesire yeri ,227 aileye de 2 milyon Orköy kredi desteği vermişiz” diye konuştu.

 

Pakdemirli şöyle devam etti.  “Döviz kurunun artmasıyla beraber maliyetlerimiz daha da arttı. Bundan etkilenen en önemli sektörlerden birisi de tarım sektörü oldu. Girdiler arttı diye karalar bağlamayalım, ürün fiyatlarımız da artıyor. 31 Aralık itibariyle TMO’ya düşmüş borcunuz varsa bunu 10 ile yapılandırabiliyorsunuz. Besicilerimize TMO tarafından ucuz maliyetli arpa veriyorduk bunu da vadeli vermeye başladık. İnşallah TMO’nun görev alanına giren ürünleri alırken üreticimizi memnun edecek şekilde bunu yapacağız. Yem konusunda zaman zaman sıkıntı oluyor ama tarım ve kredi kooperatiflerinden alıyorsanız bunu kurban vadeli alma imkanınız olacak.”

 

Alacalı Mahallesinde 3 Milyon 425 metre alanda tarıma dayalı ihtisas büyükbaş organize sanayi bölgesini kurulacak. Bu bölgede 40 bin 000 büyükbaş süt hayvanı beslenecek. Süt soğutma tesisi, süt işlemi tesisi, yem fabrikası kurulacak ve en az bin kişiye istihdam sağlanacak. Türkiye’nin tarıma dayalı en büyük ihtisas süs bitkisi alanını Tire’de kurulacak.380 dekar alanda çalışma yapılarak, 71 bin fidan dikelecek. Orman köylerinde yaşayan 9 aileye 215 bin lira Orköy kredisi ve hibesi sağlanacak. Sarılar köyünde 250 dekar alana 8 bin 500 ceviz fidanı dikecek, bakımını 3 yıl devlet yapacak ve 49 yıllığına köylülere tahsis edilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Pakdemirli,, Tire’de, Temel, Atma, Törenine, Katıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Bakan Pakdemirli, Tire’de Temel Atma Törenine Katıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı