Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 09:40 Bu haber 4408 kez okundu
 
BAĞIMSIZ ADAY EMEL DENİZASLANI; ''Tire'den üç tane Şirince çıkar''
Gazetemiz Büyük Tire Gazetesi’ni ziyaret eden Bağımsız Belediye Başkanı Adayı Emel Denizaslanı ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.
Siyaset Haberi
BAĞIMSIZ ADAY EMEL DENİZASLANI; ''Tire'den üç tane Şirince çıkar''

Emel Denizaslanı,“Tireliyim Peşrefli köyündenim. Lise 1'e kadar lise 1 dahil Tirede okudum. 1986'da SHP ile başlayan bir siyasi deneyimlerim birikimlerim var. Geçtiğimiz seçim döneminde CHP aday adaylığı için başvuruda bulunmuştum. Geçen bu 5 yıllık süreç Tireye çok da güzel şeyler getirmedi diye düşünüyorum bu anlamda bu sene gene tekrardan adaylığım söz konusu oldu.

4 Yıl önce ayrı bir parti kurduk ‘Kadın Partisi’

Var olan şu an ki iktidar ve muhalefet herhangi bir parti ile organik bağımız yok. Çünkü biz 4 yıl önce ayrı bir parti kurduk ''Kadın Partisi'' diye.  Kadın Partisinin seçimlere girme yeterliliği yok İstanbul'da kurulan Acil Çıkış Platformu diye 9 tane küçük partinin oluşturduğu bir platformun desteklediği bir bağımsız aday olarak ben burada talepte bulunuyorum Belediye Başkanlığına. 

‘Tire'den üç tane Şirince çıkar’

Tire için yapılması gereken gerçekten çok iyi hizmetler olabilir. Tarihi dokusunu çok beğeniyorum ve değerli buluyorum mesela burada hep şu cümleyi kullanırım ''Tire'den üç tane Şirince çıkar''. İnsanlar Şirince'ye akın akın gidiyorlar ama Tire'den üç tane Şirince çıkar ben buna inanıyorum. O tarihi evlerin konakların bir plan dahilinde restore edilerek buraya ayrı bir turizm katkısı getireceğine inanıyorum bununla ilgili projelerim var. 

Kadınlara ayrı bir önem vereceğiz

Kadınların bu bozulan ekonomik koşullarda daha verimli bir halde olmasını, ellerinin daha çok para görmesini,çocuklarının refahını daha iyi sağlayabilmesi bakımından önemli. Kooperatifleşmelere çok önem veriyorum Tire Süt Kooperatifi örneğinde olduğu gibi ekonomik değerleri olan ürünler zeytin, ceviz, incir gibi kooperatifleşerek büyümek gerektiğini düşünüyorum.

Sorunları biliyoruz ve çözümler üretiyoruz

Mesela burada bir otopark sorunu var, genel tuvalet sorunu var pazara dışarıdan gelenler tuvalet bulamadıklarını söylüyorlar. Dünyada sayılı büyük pazarlardan bir tanesi ama tuvaleti yok böyle ters bir durum olamaz. Emzirme odaları, çocuklarının altını alabilecekleri bir alan, engellilerin faydalanabileceği genel bir tuvalet ihtiyacı var Tire'nin.  Merkezin tekrardan yapılandırılması, Kentsel dönüşümün gerçekten iyi mimarlarla planlanması gerektiğini düşünüyorum, sit alanları dolayısıyla insanların ovalara kaçtığını hepimiz biliyoruz. Bunları tekrar döndürmek için cazip projeler üretmemiz lazım. Oralara ev yapmak daha kolayına geliyor insanların ama bu bir kayıp.  Dünyaya sebze-meyve tarım ürünleri satan ülkemiz Sudan gibi susuz bir ülkeden toprak kiralayacak çok tezat şeyler yaşanıyor ülkemizde. Tirenin kaderini değiştirmek açısından bu tarz projelerimizin olması gerekiyor. Kentleşmeye modern binalara karşı değiliz ama kentsel dönüşümü sağlamalıyız.  Şimdilik 3-5 başlık bunlar. 

İnsanların mutlu olduğu bir belediyecilik anlayışı olmalı ve olacak.

90 yıllık Cumhuriyettarihimizde Belediyelerden hep yol, su, hizmet beklenirdi Belediyecilik bu zannedilirdi ama aslında bu olmadığı yaşamı kolaylaştırdığı, insanların mutlu olduğu sokakların, mutlu olduğu sosyal ortamların çoğaldığı yerler yapmaktır. Engelliler, yaşlılar için bakım evleri yapmak, kadınların çalışma hayatına teşvik edilmesi, ucuz hatta bazı yerlerde ücretsiz kreşlerin yapılması gibi gerçekten öncelikli sorun bunlar. Eğer bunlar aşılırsa 2 günlük çöp veya aksayan trafik görülmeyebilir ama bunun için genel yaşamlarından mutlu olmalıinsanlar. Şimdilik bu kadar benim anlatacaklarım. Şunu da dip not olarak söylemek istiyorum, erkekler bugüne kadar Belediye Meclis Üyeliğine kadınlara ne kadar kontenjan verdiyse, biz de o oranda erkek kontenjan vereceğiz.”. şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAĞIMSIZ, ADAY, EMEL, DENİZASLANI;, ''Tire'den, üç, tane, Şirince, çıkar'',
Yorumlar
Haber Yazılımı