Haber Detayı
22 Ekim 2014 - Çarşamba 09:28 Bu haber 3244 kez okundu
 
BADEM SATIŞ REKORLARI KIRIYOR !
Ödemiş Belediyesi, 6360 sayılı son ‘Bütünşehir Yasası’ kapsamında mahalleye dönüştürülen köylerin ortak mallarını cayır cayır satıyor.
Ödemiş Haberi
BADEM SATIŞ REKORLARI KIRIYOR !

Büyükşehir Belediyesine yeni katılan ilçe belediyeleri eski birikmiş borçları üzerine azalan gelirleri ve yeni bağlanan köylere hizmet götürme mecburiyetinde olmaları nedeniyle büyük bir dar boğaza girdiler.

Tire Belediyesinin en büyük gelir kaynağı olan su paralarını yasa gereği Büyükşehir Belediyesine devretmek zorunda kalmış, diğer taraftan yine aynı yasa hükümlerine göre İller Bankasından gelen payların da önemli bir bölümünü Büyükşehir Belediyesine bırakmak zorunda kalınca hem borçlarını ödeyemez duruma düşmüş, hem de hizmet üretemez hale gelmişti. Bunun üzerine hem belediyeye ait, hem de köylerden gelen ve işletmesi verimli olmayacak malları satma kararı almıştı. Bunun üzerine başta AKP olmak üzere tüm partiler ile gerek yerel basın, gerekse İzmir’de yayın yapan basın kuruluşları bu satışa şiddetle karşı çıkmıştı. Bu tepkiler sonucu Tire Belediyesi köy tüzel kişiliğinden devraldığı malları satmaktan vazgeçmiş sadece Tire Belediyesinin ve Gökçen Beldesinin mallarını satmaya karar vermişti.  Bu kapsamda şimdiye kadar Tire Belediyesi sadece iki üç gayrimenkulün satışını gerçekleştirdi.

DURMAK YOK, SATMAYA DEVAM !

Tire Belediyesinin satış kararını engellemek için başlatılan linç kampanyasına karşı AKP’li Ödemiş Belediyesine ciddi bir itiraz gelmedi. Aynı sıkıntıları yaşayan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem köy mallarını cayır cayır satarken kimsenin sesi çıkmadı.  Özellikle İzmir’de yayın yapan Bölge Gazetelerinde neredeyse hiç bir eleştiriye rastlanmadı. Tire Belediyesi’nin bir iki malı satarken “Büyük Satış “ manşetlerini atan yandaş bir basın kuruluşu Ödemiş Belediyesi’nin fütursuzca sattığı malları görmezlikten geldi. Takip edebildiğimiz kadarıyla Ödemiş’te yayın yapan yerel basın kuruluşlarında haftalardır süren ihale ilanlarıyla Ödemiş Belediyesinin sattığı malların miktarı yüze yaklaştı.

Edindiğimiz bilgilere göre gerek beldelerin, gerekse mahalleye dönüşen köylere ait ortak mallardan yetmişe yakın ve binlerce dönüm gayrimenkulü satan Ödemiş Belediyesi bu konuda adeta bir rekora imza attı. Geçtiğimiz günlerde Gazetemizde demeci yayınlana eski İzmir İl Genel Meclisi üyesi Yücel Özen’in bu konudaki görüşlerini de okurlarımıza iletmiştik. Özen, Gazetemizde yayınlanan demecinde İzmir ve Ödemişli AKP’li yöneticilere şöyle seslenmişti:

“ ‘BİR KARIŞ KÖY MALI SATMAYACAĞIZ’ DİYEN AKP’LİLER SÖZÜNÜN ARKASINDA DURSUN”

“AKP İl Başkanı  ‘Bir karış köy malı satmayacağız’ demişti. AK Parti İzmir İl Başkanı Sn. Delican'ın bir karışının Ödemiş Belediyesi’nde kaç dönüm köy arazisi ettiğini merak ediyoruz. Önceki günlerde AKP İl Başkanı Sn. Delican'ın 6 AK Partili belediye başkanı ile yaptığı basın toplantısını hayran olarak izlemiştik.

AKP iktidarının yağmacı-talancı-özelleştirmeci davranışını Sn. Delican aydın, demokrat ve yurtsever İzmir'de durdurur belki diye düşünürken,  AKP’li Ödemiş Belediye Başkanı ‘ağaç satıyorum’, ‘beldelerin mallarını satıyorum’ aldatmacasının arkasında; Horzum  köyünde 330 dönüm, Çobanlar köyünde 420 dönüm, Mursallı köyünde 213 dönüm, Kazanlı köyünde 160 dönüm, Yeller köyünde 101 dönüm, Çamlıca köyünde 109 dönüm, Kutlubeyler köyünde 125 dönüm, Pirinççi köyünde 89 dönüm, Bozyaka köyünde 119 dönüm, Tosunlar köyünde 51 dönüm gibi 30’a yakın köyde köylülerin kullandığı tarla ve meyve bahçesi satışa çıkarıverdi. AKP İl Başkanı sayın Delican'ı bu satışları durdurarak, sözünün arkasında durmaya davet ediyoruz”

Bu konuda bilgi sahibi olan vatandaşlar soruyor? Ödemiş Belediyesinin satışı mübah da Tire Belediyesinin bu malları satarak borçlarını ödemesi günah mı? Satışın belgesi olan Ödemiş Yerel Gazetelerinde yayınlanan ihale ilanlarından bir seçkiyi okurlarımızın dikkatine ve bilgisine sunuyoruz.

 

 

HABER: ŞEVKET BAHÇELİOĞLU

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı