Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 11:22 Bu haber 6395 kez okundu
 
TİREDE YENİ GÜN BAYRAMI SULTAN NEVRUZ, 25 MARTTA KUTLANACAK
Tire Haberi
TİREDE YENİ GÜN BAYRAMI SULTAN NEVRUZ, 25 MARTTA KUTLANACAK

Katılımcıların sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük Yeni Gün Nevruz kutlaması özelliğini taşıyan Tire Sultan Nevruz Kutlamaları bu yıl 25 Martta kutlanacak. Tire’de geleneksel olarak 21 Martı takip eden ilk Pazar günü kutlanan Sultan Nevruz Bayramı Tirelilerin yüzyıllardan bu yanan terk etmeden sürdürdüğü kutlamaların başında geliyor.

                                               

Yıllardır Nevruz’un Kenti Tire projesi ile Tire’deki Yeni Gün bayramını tanıtmaya ve anlatmaya çalışan Tire Kültür Derneği, bu yıl Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından İzmir’de düzenlenecek olan etkinliklere katılarak Tire’deki Sultan Nevruz kutlamalarının tanıtımını sürdürecek.

 

NEVRUZ KÜLTÜRÜNDEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR  

 

İnsanlık tarihinde hayvancılığı yaygın bir şekilde sürdüren Türk milletinin, doğal olarak mevsimsel dönüşümler olan ekinoksları çok önemsediğini ifade eden Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, “Yeni Gün Nevruz Bayramı günümüzde bir gelenek olarak bilinse de aslında tarih boyunca tarım ve hayvancılık etkinliklerinin başlangıcı ve esası niteliğini taşımaktadır. Türkler tarih boyunca ekonomik anlamda hayvancılıkla ilgilenerek yaşamlarını sürdüren bir millet olduğu için baharın başlangıcı olan 21 Mart ekinoksunu “Ulu Gün” olarak benimsemiş ve tarih boyunca “En Büyük Bayram” olarak kutlmıştır. Bu gün aynı zamanda Türklerin kullandığı eski takvimi olan oniki hayvanlı Türk takvimin başlangıcı olup, yılbaşı niteliğindedir” dedi.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün de 21 Mart tarihini önemseyip, bir bayram olarak kabul ederek  kutlamalara bizzat katıldığını hatırlatan Ayvalı, “Günümüzde barışın, sevginin, doğaya saygının,  bereketin, sağlığın, huzurun, sevincin, mutluluğun kaynağı ve sembolü olarak Asya’dan Anadolu’ya kadar geniş bir coğrafyada bilinen ve kutlanan Yeni Gün Nevruz  Bayramı, özelde bir hayvancılık ve doğa bayramı olarak Türk Milletinin insanlığa sunduğu köklü bir kültür olduğunu unutmamalıyız.  Öte yandan Nevruz kültürü, insanların tabiatı doğru anlaması ve koruması, doğanın nimetlerinin adil bir şekilde bölüşülmesi, barış ve sevginin yaygınlaşması gibi oldukça önemli evrensel mesajları ile başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığın öncelikli ihtiyacıdır. Nevruz, ülkemizin ulaşmak istediği medeniyetin adeta bir okulu gibidir diyebiliriz.Ülke olarak bu güçlü mesaja, milli değerlerimizin merkezinde  mutlaka yer vermeliyiz. Çünkü Nevruz’un bize ve tüm insanlığa öğreteceği daha bir çok değer var”şeklinde konuştu.

 

 

 

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK YENİ GÜN BAYRAMI TİRE’DE

 

Kültür emperyalizmine karşı yerli ve milli olmanın Türk tarihindeki en büyük sembolünün  Yeni Gün Nevruz Bayramı olduğunu söyleyen Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı,  “Nevruzun Kenti Tire  isimli projemizde  Nevruz’un  hayvancılığa dayalı bir üretim kültürü olduğunu ifade ediyoruz.  Tire’nin ve ülkemizin tarımsal değerlerinin zenginliğini dikkate aldığımızda Nevruz Kültürünün tarihsel ve sosyal önemi bir kez daha anlaşılıyor.  Tire’deki Nevruz kutlamaları,  katılımcı sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük Nevruz kutlaması olması da tarım ve hayvancılığa dayalı tarihsel gelişimi ile doğru orantılıdır.” Dedi. . 

 

 

NEVRUZUN TİRE’DEKİ TARİHİ YÜZYILLARA DAYANIYOR 

 

Nevruz’un Türkiye’de en canlı ve coşkulu kutlandığı yerleşim merkezinin Tire ilçesi olduğunu vurgulayan Seyfullah Ayvalı, “Tire bu köklü Asya kültürünü, Ankara savaşında Yıldırım Beyazıt’ı mağlup eden Timur’un Batı Anadolu’ya geldiğinde ordusu ile Tire’de konaklaması sonucunda öğrenmiş ve yaşatmaya başlamış. Daha sonraki süreçte bu geleneği artan bir coşku ile kutlamayı sürdüren Tire ilçesindeki Nevruz kutlamaları, 1521 yılında Rodos Seferi sonrasında ordusunu Tire’de dinlendiren büyük Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın da dikkatini çekmiş ve bir ferman ile bu kutlamaların sürdürülmesini istemiş. Tire ilçesi tarihte olduğu gibi bu gün halen aynı coşku ve katılım ile Nevruz bayramını kutlamaktadır. On binlerce insan Nevruz geldiğinde Tire’nin tüm yaylalarını doldurmakta, toprağın ve tabiatın yeniden canlanmasını kutlamaktadır. Bir bayram havasında geçen kutlamalarda herkes çeşitli eğlenceler tertip etmektedir. Tire Nevruzu bu bakımdan toprağa ve doğaya verilen değerin sembolü gibidir.” şeklinde konuştu.   

 

Ayvalı, “ANLATAMADIK!”

 

Ayvalı, “yıllardır Tire’deki Sultan Nevruz kültürünün ve kutlamalarının Tire ilçesi için başta tarım ve hayvancılık olmak üzere sanayi ürünleri, sosyal ve kültürel değerleri açısından bir marka olarak sahip çıkılması ve Tire’nin tüm dünyaya açılan en büyük festivali olarak kutlanması ve kabul edilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ama ne yazık ki, bir takım siyasi ve idari makamlara bu çağrımızı anlatamadık. Tire’nin böylesine önemli ve canlılığını muhafaza eden değeri, her alanda bizi dünyaya tanıtmaya hazırken, idarecilerimiz toplumumuzu ve kültürümüzü  tam olarak ifade edemeyen yeni festivaller  üretmenin ve tanıtmanın telaşına düşmüş durumdalar. Buradan tekrar sormak istiyorum. Acaba ilçemizdeki tarım ve hayvancılıkla ilgili etkinlikler, yemek kültürüyle ilgili organizasyonlar, bilimsel sempozyumlar ve çalışmalar, turistik, sanatsal, sportif ve sosyal faaliyetler Tire’deki Yani Gün Sultan Nevruz Haftasında yapılacak olan etkinliklerle gerçekleştirilse, şehrimizde bir hafta boyunca her alanda yapılacak etkinliklerle bir Nevruz festivali kutlansa, finalinde Nevruz günü yapılacak bir kırsal şölenle sonlandırılsa ilçemizin tanıtımı açısından çok daha etkili olmaz mıydı?” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

 

 

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİREDE YENİ GÜN BAYRAMI SULTAN NEVRUZ, 25 MARTTA KUTLANACAK
TİREDE YENİ GÜN BAYRAMI SULTAN NEVRUZ, 25 MARTTA KUTLANACAK
TİREDE YENİ GÜN BAYRAMI SULTAN NEVRUZ, 25 MARTTA KUTLANACAK
TİREDE YENİ GÜN BAYRAMI SULTAN NEVRUZ, 25 MARTTA KUTLANACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı