Haber Detayı
23 Mart 2018 - Cuma 11:02 Bu haber 5012 kez okundu
 
Avrupalı düveler Küçük Menderes’i sevdi
Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi süt hayvancılığı alanında faaliyet gösteren ortaklarına satış ve dağıtımını yapmak üzere, Avusturya’ dan Brownswiss ırkı damızlık sığır ithal etti.
Tire Haberi
Avrupalı düveler Küçük Menderes’i sevdi

Avrupalı düveler Küçük Menderes Havzası’nın havasını, suyunu, çayırını sevdi. Ege’nin en önemli kooperatifleri arasında gösterilen Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, süt hayvancılığı alanında faaliyet gösteren ortaklarına satış ve dağıtımını yapmak üzere Avusturya’ dan “Brownswiss” ırkı damızlık sığır ithal etti. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan “sözleşmeli damızlık dişi sığır ithalatı mevzuatı” kapsamında gerçekleştirilen ithalat kararında “Brownswiss” türünün üstün genetik özellikleri ve üretici ortaklarına daha karlı ve verimli hayvancılık yapma imkanı etkili oldu. İthalat, toplam 118 baş damızlık düve olarak gerçekleşti.

HASTALIKLARA DAYANIKLI VERİMLİ IRK

“Brownswiss” ırkının karlılık açısından üretici ortaklara büyük avantajlar sağlayacağını ifade eden Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi, “Diğer sığır ırklarıyla kıyaslandığında hastalıklara dayanıklı, üreme kabiliyeti çok daha yüksek, hem etçi hem sütçü karaktere sahip kombine bir ırk. Bu ırkın yöremizde yaygınlaşmasını sağlayarak efektif tarımsal üretime katkı sağlamak istiyoruz. “Brownswiss” ırkı ineklerden elde edilen sütün yüksek kuru madde, yağ, protein ve kappakasein değerlerine sahip olması nedeniyle de bu türü tercih ettik. Bu ırkın sütüyle kooperatifimiz süt ürünleri tesisinin hammadde kalitesini yükselterek, daha nitelikle ürünleri halkımızın tüketimine sunmak arzusundayız” dedi.

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA    

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avrupalı, düveler, Küçük, Menderes’i, sevdi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Avrupalı düveler Küçük Menderes’i sevdi
Avrupalı düveler Küçük Menderes’i sevdi
Avrupalı düveler Küçük Menderes’i sevdi
Yorumlar
Haber Yazılımı