Haber Detayı
12 Şubat 2016 - Cuma 09:28 Bu haber 23678 kez okundu
 
Almışlar; “Bayındır süt üreticisi sahipsiz değil”
Tüccarın bölgede sütü ucuza kapatmanın peşinde olduğunu belirten Bayındır Ziraat Odası Başkanı Mümtaz Almışlar, “Süt üreticimizin hakkını sonuna kadar savunacağız” dedi.
Bayındır Haberi
Almışlar; “Bayındır süt üreticisi sahipsiz değil”

Bayındır Ziraat Odası Başkanı Mümtaz Almışlar, Bayındırlı süt üreticisinin sahipsiz olmadığını söyledi. Bazı firmalar ile tüccarın yörede üretilen sütü ucuza kapatıp, haksız kazanç elde etmek istediğini ifade eden Almışlar, “süt üreticimizin hakkını her platformda sonuna kadar savunacağız” dedi. Bayındır ve yöresinde, kayıtlı 25 bin 120 adet sağmal ineğin bulunduğunu ve günlük ortalama 383 ton süt üretildiğinin altını çizen Almışlar, “bu rakamlar küçümsenecek rakamlar değil. Küçükmenderes havzasında süt üretiminde 2’nci sıradayız. İlçe ekonomisinin büyük bir kısmını hayvancılık ve süt üretiminden oluşuyor. Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği 1 lira 015 kuruşluk taban fiyatı uygulamak istemeyen bazı çıkar çevreleri, üreticiden soğuk sütü 90 kuruştan, çiğ sütü ise 80-85 kuruşa alıyor. Geçimini bile sağlamakta güçlük çeken üreticilerden ise hemen hemen her gün odamıza ‘bittik, mahvolduk’ şeklinde yakınmalar geliyor” şeklinde konuştu.

“KRİZ FIRSATÇILARINA GEÇİT VERMEYELİM”

2008’de yaşanan süt krizinin benzerinin kapıda olduğunu savunan Almışlar, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın süt üreticilerinin korunup, kollanması yönündeki tüm iyi niyetli girişimlerini takdirle karşılıyoruz. Üreticilerin sorunlarını yakından bilen Bakanımız, sayın Faruk Çelik, ellerini ovuşturarak bekleyen kriz fırsatçılarına geçit vermeyecek ve süt üreticisinin korunması adına alınacak önlemleri ivedilikle hayata geçirecektir. Piyasada süt bolluğu nedeniyle fiyatlar gevşedi. Bunun arz ve talep meselesi olduğunu çok iyi biliyoruz. Öncelikle, Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyat politikası harfiyen uygulanarak, üreticinin bir nebze de olsa nefes alması sağlanmalı. Yarım litre suyun fiyatı 1 lira, süt’ün ise 85 kuruş olması ironik bir durum. 7 yıl önceki süt krizini bir daha yaşamak istemiyoruz. O yıllarda ilçede yaklaşık 30 bin sağımlık ineğimiz kesimhanelere gönderilmişti. Krizin etkilerini 3-4 yıl süreyle yaşadık. Bugün günde ortalama 20 litre süte veren bir inek artık üreticiye kazanç sağlamıyor.  Süt ineklerimizi içimiz kan ağlayarak, tekrar kesimhanelere göndermek niyetinde değiliz. Sanayicinin, “zarar ediyoruz” şeklindeki serzenişlerini ise inandırıcı bulmuyoruz” dedi.

BAKAN ÇELİK’E TEŞEKKÜR

Bölgeden süt toplayan tüccarın üreticiye yem konusunda da baskı yaptığını anlatan Almışlar şöyle devam etti. “Kıskaca alınan üretici sütümü satamam korkusuyla yem’in önemli bir kısmını yine bu firmalardan almak zorunda kalıyor. 1 çuval yem’e piyasa ortalamalarının 11 lira üstünde fazla para ödüyor. Piyasadaki fiyat dengesini sağlayabilmek adına okullarda devlet eliyle süt dağıtımına tekrar başlanması son derece sevindirici. Belediyeler de benzer projeleri hayata geçirmeli. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda ihtiyacı olan ailelere hazırlanan gıda yardımlarına süt ve süt ürünleri de eklenmeli. Ülkemize sığınan Suriyelilere devlet eliyle süt dağıtımı yapılmalı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Vekili Nejat Gamzeli birliğimizi Ulusal Süt Konseyi’nde temsil ediyor. Üreticinin korunması yönündeki çabalarına yakından şahidiz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik’in sorunun çözümü yolunda girişimlerine ise süt üreticileri adına teşekkür ediyoruz.”

 

 

HABER:  Büyük Tire Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tüccarın, bölgede, sütü, ucuza, kapatmanın, peşinde, olduğunu, belirten, Bayındı
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Almışlar; “Bayındır süt üreticisi sahipsiz değil”
Almışlar; “Bayındır süt üreticisi sahipsiz değil”
Almışlar; “Bayındır süt üreticisi sahipsiz değil”
Almışlar; “Bayındır süt üreticisi sahipsiz değil”
Yorumlar
Haber Yazılımı