Haber Detayı
24 Mart 2018 - Cumartesi 10:43 Bu haber 2893 kez okundu
 
“Ağaç, hayırlı evlat gibidir”
Kırlara çıkıp birer çam fidanı diken ve ‘Orman Haftası’nı bu şekilde yararlı bir şekilde kutlayan öğrencilerine teşekkür eden Tire Özel Boğaziçi Lisesi Müdürü Yunus Özfırat, “Ağaç, hayırlı evlat gibidir” dedi.
Tire Haberi
“Ağaç, hayırlı evlat gibidir”

‘Orman Haftası’nda faydalı bir etkinlik gerçekleştirme kararı alan Tire Özel Boğaziçi Lisesi öğrencileri,  yaşadıkları coğrafyayı ağaçlandırma çalışması yaptı. Tire Orman İşletme Şefliği’nde görevli orman mühendisleri ve Okulun coğrafya öğretmeni Meryem Torun önderliğindeki bu anlamlı etkinliğin bir parçası olan lise öğrencileri, Çayırlı köyü kırsalında çok sayıda çam fidanını toprakla buluşturdular. Birçoğu hayatında ilk kez ağaç diken gençler, toprağa verdikleri fidanlarının yeşerip büyük birer ağaç olmasını diledi.

“TOPLUM İÇİN GENÇLER NEYSE, TOPRAK İÇİN DE FİDANLAR O DUR”

Öğrencilerini bu güzel etkinliklerinden dolayı tebrik edip kendilerine teşekkürde bulunan Okul Müdürü Yunus Özfırat, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çevre bilincini ve çevre sevgisini gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Gençlerimizin aldığı büyük kararlardan örnek alarak; Bayındır Orman Bölge Müdürlüğü ve Tire Orman İşletme Şefliği’ninkatkıları ile fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Bizden sonraki nesillere bırakacağımız oksijen dolu alanlar oluşturma çabasındayız. Ağaç hayırlı evlat gibidir. Eğer yetiştirip ilgi gösterirseniz o ağaç da size ilgi gösterir, size meyvelerini verir.Toplumumuz için çocuklarımız gençlerimiz ne kadar önemliyse ülkemizin toprakları için fidanlar da o kadar önemlidir. Bugün rahat bir nefes alıyorsak bunu geçmiş nesillerin dikmiş olduğu ağaçlara borçluyuz.

Buraya diktiğimiz fidanlar da gençlerimizle birlikte büyüyecek ve gelecekte belki de bu fidanların gölgesindepek çok kişi dinlenip piknik yapacaktır. Gençlerimiz toplumun geleceğidir, fidanıdır. Onların bu konuda bilgili olması geleceğimizi garantiye aldığımız noktasında büyük bir imzadır. Bizler Boğaziçi Lisesi olarak adeta vatan savunması anlayışı ile ormanlarımızı koruyup kollarken aynı bilinçlenmenin toplum düzeyinde olması halinde ormanlarımız gelişecek ve gelecek nesillere taşınacaktır. Çevreye katkı sağlayacak faaliyetlerimiz bundan sonra da devam edecektir.

Kızılderililer doğa ve çevre ile ilgili özlü sözlerinden birinde; ‘Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu çocuklarımızdan ödünç aldık’ der.Bizler de çocuklarımızın mirası olan çevremizi ve doğayı korumalı, daha da güzelleştirerek ve geliştirerek gelecek nesillere aktarmalıyız. Boğaziçi Lisesi ailesi olarak aynı duygularla herkese en derin sevgi,saygı ve selamlarımızı iletiyorum.”

 

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı