Haber Detayı
27 Şubat 2018 - Salı 12:13 Bu haber 2064 kez okundu
 
A.Munis Armağan’a büyük onur
Tire Kültür Derneği’nin yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü girişimler sonucunda, Araştırmacı yazar ‘Ahmet Munis Armağan’ın ismi Tire İlçe Halk Kütüphanesine verildi. Armağan’a kendisini onure eden bu müjdeli haberi Kaymakam Tanrıseven verdi.
Tire Haberi
A.Munis Armağan’a büyük onur

Tire Kültür Derneği tarafından Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’ne geçtiğimiz yıl yapılan başvuru sonucunda Tire İlçe Halk Kütüphanesinin isminin “Kültür Bakanlığı Tire Ahmet Munis Armağan İlçe Halk Kütüphanesi” olarak değiştirilmesi bakanlık tarafından kabul edildi.

Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven tarafından Munis Armağan’a kendisini onure eden bu müjdeli haber tebliğ edildi. Bakanlık kararının ardından Tire İlçe Halk Kütüphanesinin tabelasının değiştirilmesi ile ilgili işlemler başlatıldı.

KÜTÜPHANEDE “TİRE VE MUNİS ARMAĞAN” KÖŞESİ YAPILACAK

Tire Kültür Derneği’nin, kütüphane bünyesinde ayrıca, A. Munis Armağan ve Tire kitaplarından oluşan bir “Tire Ahmet Munis Armağan Kitapları” bölümü oluşturmaçalışmaları başlattığı da öğrenildi.

Tire Kültür Derneği’nin öneri ve talebi, Tire Kaymakamlığının onayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da uygun görmesi ile Tire’nin yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan A. Munis Armağan hayattayken böyle güzel bir jest ile onure edildi.

YAŞARKEN ONURE EDİLMESİ ANLAMLI

Konuyla ilgili olarak kısa bir değerlendirme yapan Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, kültürümüze katkıda bulunan kişilerin isminin kendileri hayatta iken bazı yerlere verilmesinin anlamlı olduğunu belirterek, “Halk kültürü ve folkloruna büyük katkılarda bulunan Ahmet Munis Armağan’ın isminin kütüphanede yaşatılmasının mutluluğu içindeyiz” dedi. Tanrıseven, önümüzdeki günlerde törenle kütüphaneye tabelanın asılacağını belirtti.

AYVALI, ”İLÇEMİZİN YETİŞTİRDİĞİ EN ÖNEMLİ TARİH ARAŞTIRMACISI”

Yerel tarih alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yayımladığı kitaplarla tanınan ve birçok araştırmacı ve okuyucu tarafından kaynak kişi olarak kabul edilen Munis Armağan’ın isminin Tire İlçe Halk Kütüphanesine verilmesinin bakanlık tarafından kabul edilmesini büyük bir mutlulukla karşıladıklarını ifade eden Tire Kültür Derneği başkanı Seyfullah Ayvalı, “Munis Armağan, ilçemizin yetiştirdiği en önemli tarih araştırmacılarından biridir. Hepimiz onun sayesinde ilçemizin ve bölgemizin tarihini, kültürünü öğrenme imkânına sahip olduk. Bu güne kadar yayımlamış olduğu hepsi birbirinden değerli yaklaşık 60 kitabın her biri bölgemizin tarihine ışık tutar nitelikte. Yapmış olduğu çalışmalar ve yayımladığı kitaplar başta ilçemiz Tire olmak üzere Küçük Menderes Bölgesi tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Eserlerinin birçok üniversite ve akademisyen tarafından kaynak gösterilmesi, sayısız bilimsel çalışmaya ışık tutması da Aynı zamanda derneğimizin onursal başkanı da olan Munis Armağan isminin ehemmiyetini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Onun isminin yaşatılması ve gelecek kuşaklara tanıtılması bakımında İlçe Halk Kütüphanemizde yaşatılması, tarihsel ve kültürel değerlerimiz açısından oldukça doğru ve değerli bir adım olacaktır” dedi.

AYVALI, “İSMİNİN ÇOKTAN ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLMESİ GEREKİYORDU”

Şehirlerdeki sokak, cadde ve kurum isimlerinin o şehrin tarihi ve kültürü ile ilgili birçok bilgiyi ve birikimi taşıdığını hatırlatan Ayvalı, “İlçemizde bu konuda oldukça fazla bir malzeme olmasına rağmen yeni oluşan ya da var olan bazı mekânlarının isminin şehrimizle ilgisi olmayan kişi ya da olaylara atfedildiğini görüyoruz. Oysa Ahmet Munis Armağan gibi bir ismin bu güne kadar çoktan sokak, cadde ya da mekân isimlerinde ölümsüzleştirilmesi gerekiyordu. Bunun bu güne yapılmayışını şehrimizdeki kültürel çalışmalar açısından büyük bir eksiklik olduğunu gördüğümüz için bir yılı aşkın süredir bu konunun ısrarla takipçisi olduk. Nihayet Tire Kaymakamlığı kanalıyla yapmış olduğumuz yazışmalar neticesinde Kültür Bakanlığının talebimizi olumlu karşılaması bizi çok memnun etti. Bu tür mekânlara verilecek isimlerin yaşarken verilmesi de bizler için ayrıca bir onur kaynağıdır” dedi.

TABELA TÖRENİNE MV. KEREM ALİ SÜREKLİ DE KATILACAK                    

Tire İlçe Halk Kütüphanesi’ne Ahmet Munis Armağan isminin önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek bir törenle verileceğini söyleyen başkan Seyfullah Ayvalı, “Önümüzdeki günlerde Ak Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’nin de katılmasını beklediğimiz bir törenle bu isim değişikliği gerçekleşecek. Bakanlık nezdinde yapmış olduğumuz bu girişimler esnasında bizlere destek veren başta yönetim kurulu üyelerimiz olmak üzere,  İzmir Milletvekilimiz Sayın Kerem Ali Sürekli, Tire Kaymakamımız Sayın Hasan Tanrıseven, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Mehmet Çeltikçoğlu’na ve ilçe halk kütüphanemizin değerli çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına hayırlı olmasını diliyorum. Munis Armağan isminin ve eserlerinin gelecek kuşaklara aktarılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Dernek olarak Tire kültürüne bu yünde hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ARMAĞAN, “ARAŞTIRMALARIMA DEVAM EDECEĞİM”

Konu hakkında konuşan Araştırmacı Yazar Ahmet Munis Armağan ise, kendisine gösterilen teveccühten dolayı teşekkür ederek, “Şahsıma gösterilen teveccüh ve ilgiden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tire ve bölgemizin tarihi ve kültürü ilgili araştırmalarımı büyük bir şevkle sürdürmeye devam edeceğim” dedi.

RAKAMLARLA TİRE AHMET MUNİS ARMAĞAN İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ

Tire Atatürk Parkı içindeki 208 m2 alanda faaliyet gösteren Tire Ahmet Munis Armağan İlçe Halk Kütüphanesi; 20 bin 921 adet kitap ve 90 süreli yayın ve 3 bin 304 kayıtlı okuyucu üyesiyle İzmir genelinde oldukça gelişmiş kütüphaneler arasında yer alıyor. Dernek bünyesinde verilen internet hizmetinden yararlanan kişi sayısı 7 bin 452 kişi.  Kütüphaneden bu güne kadar 13 bin 347 üye tarafından 36 bin 134 kitap ödünç alınarak kitap okuma oranlarında büyük bir başarı elde edilmiştir.

AHMET MUNİS ARMAĞAN KİMDİR?

Yaklaşık 60 kitabın yazarı Ahmet Munis Armağan 1943 yılında Tire’de dünyaya gelerek ilk ve orta öğrenimini Tire’de tamamladıktan sonra Ortaklar Öğretmen Okulu’nu ve ardından Necati Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü bitirdi.

27 yıllık öğretmenlik yaşamının ardından, 1994 yılında emekli oldu. Eğitim hizmetlerinin yanı sıra tarihi konulardaki bilimsel araştırmaları ile de dikkati çeken A.Munis Armağan, özellikle bilinmeyen ya da yeterli çalışmaların yapılamadığı tarihi konularda önemli eserlere imza attı.  Kitapları, akademik kurum ve çevreler ile aydın kesimler arasında büyük ilgi gördü, kaynak gösterildi. A. Munis Armağan’ın çalışmaları yabancı üniversiteler tarafından da ilgi ile takip edildi. Tire ve Küçük Menderes Bölgesi tarihi ile ilgili yayımlamış olduğu yaklaşık 60 adet araştırma kitabı ile yerel tarihçilik alanında oldukça büyük bir başarıya imza atmıştır.

2013 yılında Tire Kültür Sanat Çevre ve Turizm Derneği tarafından "Daimi Onursal Başkan" seçilen A. Munis Armağan, aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyesidir.  Yazar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
A.Munis Armağan’a büyük onur
Yorumlar
Haber Yazılımı