Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 09:13 Bu haber 3492 kez okundu
 
AD VE SOYADLARINI İDARİ KARARLA DEĞİŞTİRDİLER
Ad ve soyadlarında imla hatası olan ve soyadları, kanundaki şartlara uygun olmayan vatandaşların isim ve soy isimleri talepleri doğrultusunda Tire Kaymakamlığınca idari kararla değiştirildi.
Tire Haberi
AD VE SOYADLARINI İDARİ KARARLA DEĞİŞTİRDİLER

Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında düzenlenen İlçe İdare Kurulu Toplantısı Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleşti. Tire Kaymakamlığının Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün, geçen yıl Aralık ayından itibaren başlattığı mahkeme kararı aranmaksızın bir kereye mahsus ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesine olanak sağlayan uygulamasına ilçemizden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu kapsamında, ad ve soyadlarında gülünç, komik, küçük düşürücü, anlam ifade etmeyen ve imla hataları olan vatandaşların, talepleri doğrultusunda “Şik” olan Soyadı “Şık” olarak, “Kedioğlu” olan Soyadı “Kadıoğlu”  olarak, “Kıllıbacak” olan Soyadı “Mercan” olarak, “Mayır” olan Adı “Mahir” olarak, ”Tuçe” olan Adı ”Tuğçe” olarak  komisyon kararı ile değiştirildi.

Uygulama 2019 Sonuna Kadar Devam Edecek

Ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarını değiştirmek isteyenler ilçe nüfus müdürlüğümüze müracaat edebilirler. Yerleşim yeri dışındaki nüfus müdürlüklerine yapılan müracaatlar ise kabul edilmiyor. 

Uygulama sayesinde, mahkemelerin üzerindeki isim ve soyadının düzeltilmesine yönelik iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçler de kısaltılmış olacak. 

Mahkeme Kararına Gerek Yok

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, yeni yasal düzenleme ile vatandaşların mahkemeye başvurmadan idari kararlar ad ve soyadlarını değiştirebileceğini belirtti. Tanrıseven, ad ve soyadındaki yazım ve imla yanlışları ile kanundaki şartları taşıyan soyadlarının, İl ve İlçe İdare Kurulu kararıyla bir kereye mahsus, mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulamanın 2019 yılı sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AD, VE, SOYADLARINI, İDARİ, KARARLA, DEĞİŞTİRDİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı