Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 11:19 Bu haber 938 kez okundu
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
Cumhuriyet Kadınları Derneği Tire Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Tire Belediyesi Kültür Salonunda düzenledikleri Panel ile kutladılar.
Tire Haberi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel düzenlenen panel’e konuşmacı olarak Av. Öniz Özsoy, Av. Bedriye Kurtuluştürk ve Av.Filiz Sepetoğlu katıldı.

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Tire Şubesi Başkanı Rana Erbek, “Kıymetli misafirlerimiz hepiniz hoşgeldiniz aramızda Küçükkemerdere Muhtar Adayı genç arkadaşım Sevinç var. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda vermiş olduğu yeni başlangıcı 8 Mart 1857 olarak kabul edilmiştir. Amerikalı tekstil işçisi yüzlerce kadını, Kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerin ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevi gitmiş olmalarıdır. Bu eylemler zaman zaman kesintiye uğrasa da giderek yaygınlaşmış ve devam etmiştir. Çünkü tarihin akışı aydınlanma, demokrasi ve insan haklarından yanadır. Toplumların bu yönde gelişebilmesi ise kadın ve erkek arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi, kadının her alanına özgürce katılması, sosyal ve ekonomik haklarının güvence altına alınmasıyla mümkündür. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bu gerçeklerin bilinciyle çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmanın kararlılığı içerisinde pek çok batılı ülkeden yıllarca önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını getirmiş, eğitim-kültür, sanat-siyaset, başta olmak üzere her alanda ilerlemelerin ve toplumsal yaşamda etkin rol oynamanın yollarını açmıştır. Son yıllarda Cumhuriyetimizin kuruluşunda itibaren elde ettikleri kazanımların tehdit altında olduğuna ve kadının toplumdaki statüsünün ciddi biçimde gerilediğine üzülerek tanık olmaktayız. Bunun en vahim ve toplum vicdanında derin yaralar açan sonuçlarından biri kadına yönelik şiddet olaylarında dramatik şekilde artış yaşanıyor olmasıdır. Ayrıca az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde emek sömürülmesi, çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzler ve çocuk haklarında çok fazla çiğnenmeyle göstermektedir. Sözleşmelerde yer alan yaşama hakkı, istismar, aile kültür ve yaşama hakkı, ayrım gözetmeksizin her çocuğunda hakkıdır. Her çocuk özel ve değerlidir. Çocuk korunmalı ve sağlıklı yetiştirilmelidir. Gerek kadınlarımızın, gerekse çocuklarımızın eşit, hak ve özgürlüklere sahip olarak yaşayabileceği bir Türkiye için çaba göstermek her şeyden önemli ve öncelikli hale gelmiştir. Kadın, erkek, çocuk, din-dil, ırkınız ne olursa özgür biçimde ülkemizde yaşamamız nedeniyle kadınsız toplum yarınsız toplum diyerek sözlerimi noktalıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Av. Öniz Özsoy, “ Öncelikle kadınlar gününüzü kutluyorum ve bu zarif davetiniz için teşekkür ediyorum. Rana Hanım bu panel için çok koşturdu çok emek verdi. Şununla başlamak istiyorum hem çocuk hakları hem de kadın hakları üzerinde bir tehlikeyi atlatmış gibi duruyorduk ama tekrardan kaybetme tehlikesi gündeme geldi. Biliyorsunuz evlilik affı olarak tanımlanan bir uygulama gündeme getirildi gündemi çok meşgul etti. Nedir bu evlilik affı; çocuğun cinsel istismarı suçu der ki bir yaş sınırı koyulmuş demiş ki 15 yaş küçük çocuklarımıza ya da 15 yaşını tamamlamış olabilir ama gelişmişlik olarak o düzeyde olmayabilir olan çocuklarımıza karşı her türlü eylem suçtur. Bu sebeple getirilmesi öngörülen yasa ile hem kadın hakları hem de çocuk hakları açısından büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Bunlar aileyi hedef alan yasalardır şeklinde tepkiler geliyor. Anayasamızın 41. Maddesi Aile tanımını şöyle yapar; Aile, Türk Toplumunun temelidir eşler arasındaki eşitliğe dayanır ve devlet aile içindeki kadınları ve özellikleri anneleri ve çocukları her türlü istismardan korur. Yani bizim aile dediğimiz ve toplumu yüceltecek olan aile yapısı bu şekilde bir aile yapısıdır. Herkes hukuktan şikayetçidir “neden böyle kimse bir şey yapamıyor mu” şeklinde tepkiler gelir. Asıl mesele şu hukuki haklar konusunda bir sıkıntı yok çünkü yasalar önünde kadınlar ve erkekler eşit konumdadır. Asıl sorun ise bu eşitliği sosyal hayatta sağlayabilmekten geçiyor.

 

Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven’in yoğun programı nedeniyle programa katılamadığı belirtilirken, Tanrıseven Panele yazılı açıklaması ile destek verdi.

 

Tanrıseven, “Kendilerine çok şey borçlu olduğumuz huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. Tüm ülkelerin öncelikleri arasında yer alan kadın hakları konusunda sadece yasal düzenlemelerle istenilen seviyeye ulaşabilmek mümkün değildir. Toplumda önemli bir zihniyet değişikliğini alışkanlık haline gelmiş tutum ve davranışların farklılaştırılmasını bu konuda tüm toplumun bilinçlendirilmesini esas alan bir yaklaşım gerekmektedir. Böyle bir yaklaşımın benimsenmesinde en önemli araç eğitimdir. Kadınların sahip oldukları hakları öğreten bu hakların demokratik yollardan talep edilmesini destekleyen, kadın erkek eşitliğini tartışılacak bir konu olmaktan çıkarıp toplumsal hayatın vazgeçilmez unsuru haline getiren modern bir eğitim anlayışı sorunun çözümünün anahtarı olacaktır. Bu çerçevede Cumhuriyet Kadınları Derneği Tire Şubesi’ni Kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, çocuk gelinler gibi toplumda sıkıntısı çekilen bir konuda toplantı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Ayrımcılık ve tüm hak ihlalleri karşısında bir bütün olarak mücadele edilmesi önemlidir. Devletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve gönüllü vatandaşlarımız bugün başta şiddet ve istismar olmak üzere kadınlarımıza yönelik olumsuzlukların ortadan kaldırılması için büyük gayret göstermektedir. Bu çabaların daima destekçisiyiz. Türkiye’de Kadın Hakları konusunda çalışan ve katkıda bulanan herkese teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar ve Emekçiler Gününüzü tebrik eder, panele katılanlara sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 8, Mart, Dünya, Kadınlar, Günü’ne, Özel, Panel,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Panel
Yorumlar
Haber Yazılımı