Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 14:34 Bu haber 2297 kez okundu
 
6 YILDIR TİRELİLERE KONSER VERİYOR
Doğuştan görme engelli Ünsal Üney, hiçbir eğitim almadan doğuştan gelen müzik yeteneğiyle, yaklaşık 6 yıldır Tire'de sokak konseri veriyor.
Gündem Haberi
6 YILDIR TİRELİLERE KONSER VERİYOR

Komşu İlçe Bayındır'a bağlı Yakapınar köyünde anne ve babasıyla yaşayan doğuştan görme engelli müzisyen, karanlık dünyasını müzikle aydınlatıyor. Her Salı org tezgahını kurup Cumhuriyet meydanında birbirinden güzel eserleri çalıp söyleyen Üney, neredeyse tüm Tire halkının tanıdığı bir isim haline geldi.

Doğuştan görme engelli olmasına rağmen org çalmayı öğrenen ve çocukluğundan itibaren müzikle ilgilenen Ünsal Üney, çalışmayı ihmal etmeyerek org çalmayı öğrendi. Bornova Aşık Veysel Görme Engellileri Okulundan 1998'te mezun olan 37 yaşındaki Ünsal Üney, 18 senedir orguyla Tire, Karşıyaka, Bostanlı, Güzelyalı ve Bornova da Belediye ekiplerinin izniyle org çalarak, hayatını idame ettiriyor. Çocuk yaşlarda aldığı oyuncak org ile org müzik aletine ilgi duyduğunu belirten Üney, Hiçbir şekilde org eğitimi almadım. Kendi kendime çalarak, daha sonraları kulak aşinalığıyla org çalmakta profesyonelleştim. Ufak yaşlardan beridir müzikle çok ilgiliyim, müziği gerçekten çok seviyorum. Müzikle kendimi ifade ediyorum. Ailemde benden başka da müzikle ilgilenen kimse yok."dedi

HAYATI SEVEREK YAŞIYOR

Doğuştan görme engeli olmasının hayatı yaşamak için engel olmadığını belirten Üney, şöyle devam etti: "Zorluklara karşı mücadele vermeden hayatta başarılı olamazsınız, ben doğuştan görme engelliyim fakat bu benim hayatımı güzel bir şekilde yaşamam engel değil, kendimi sürekli geliştirmeyi seçtim, baston eğitimi aldım, İzmir'e veya birçok yere kendim gidip arkadaşlarımla gezebiliyorum, evde kendi ihtiyaçlarımı yine aynı şekilde kendim karşılıyorum, bunun yanında da bir şoförüm var müzik yaptığım yerlere beni götürüp getiren ona da maaş verip istihdam sağlıyorum."dedi.

 

6 YILDIR TİRE'DE

Tire'de müzik yapmaktan zevk aldığını söyleyen Üney şöyle devam etti: "Yaklaşık 6 yıldır Tire'de Salı günleri konser veriyorum, ben onları göremesem de vermiş oldukları tepkilerden ne kadar güzel insanlar olduğunu anlayabiliyorum. Tire'de müzik yapmayı seviyorum inanıyorum ki Tirelilerde  beni seviyorlar, zaman ne gösterir bilinmez tabi ama imkanım olduğu sürece Tire'de müzik yapmaya devam edeceğim."dedi.

 

SANAT MÜZİĞİ TUTKUNU”

Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği’ne daha çok ilgi duyduğunu da ileten Ünsal Üney, Geçmiş nesillerimizden gelen bu değerli eserleri günümüz dönemindeki nesillere de aşılamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bugün pop müzik, fantezi müzik gibi ilgi çeken müzik dallarına saygımız sonsuz ama halk müziğimiz ve sanat müziğimiz kayboluyor diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 6, YILDIR, TİRELİLERE, KONSER, VERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı