Haber Detayı
01 Şubat 2014 - Cumartesi 10:07 Bu haber 50276 kez okundu
 
“Mis” gibi projede mutlu son
Bayındır’ın Turan köyünde İstanbul Ağaç A.Ş, Bayındır Belediyesi ve Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından geçen yıl başlatılan doğal soğanlarla “nergiz” çiçeği üretimi projesi başarıyla sonuçlandı.
Bayındır Haberi
“Mis” gibi projede mutlu son

İzmir’in Bayındır ilçesinde, doğal soğanlarla “nergiz” çiçeği üretiminde başarı sağlandı. Uygulanan akılcı politikalarla kısa sürede çiçek üretiminde Türkiye’de önemli merkezlerden biri haline gelen Bayındır’da, İstanbul Ağaç A.Ş, Bayındır Belediyesi ve Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından geçen yıl başlatılan projede mutlu sona ulaşıldı. İlçeye bağlı Turan köyünde doğal soğanlardan bilimsel yöntemlerle üretilen “nergiz çiçeği” üretici için yeni umut kaynağı oldu. Turan köyünde, nergiz üreticileriyle bir araya gelen Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, İstanbul Ağaç A.Ş fidanlık Müdürü Barış Şişman, Ar-Ge Şefi Mustafa Karaağaçlı, Mevsimlik Çiçek, Gül ve Lale Üretim Şefi Cengiz Çelik ile Bayındır İç ve Dış Mekan Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çıplaklı, üretim, tanıtım ve pazarlama konusunda üreticilerin görüş, istek ve önerilerini dinledi.

 

SOĞUK HAVA DEPOSU YAPILACAK

 

Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, projeye İstanbul BŞB Başkanı Kadir Topbaş’ın önemli destekler sağladığını belirterek, Bayındır Nergizi’nin diğer çiçek türleri gibi kısa sürede marka değer haline geleceğini söyledi. Kertiş, “Üreticilerimizin, uzun yıllar boyu çok ucuza satmak zorunda kaldıkları nergiz çiçeği için yürüttüğümüz projenin tüm ayaklarında başarı sağlandı. Bundan sonra pazar sorunu yaşamayacağız. Yapılan uzun soluklu dikim ve alım anlaşmasıyla üretilen tüm nergizler İstanbul Ağaç A.Ş tarafından alınacak. Ayrıca, geliştirdiğimiz nergiz soğanlarının patentini de en kısa sürede alacağız. Teknik elemanlar ve ziraat mühendisleri gözetiminde özenle üretilen Bayındır nergizi, kendine özgü güzel kokusuyla diğer nergiz türlerini gölgede bırakacak. Geçen yıllarda demeti 6-7 liradan zar zor alıcı bulan nergiz çiçeğini İstanbul Ağaç A.Ş üreticiden hak ettiği fiyatlardan alacak. Yörede üretilen kesme çiçek ve soğanlarının saklanabileceği soğuk hava deposunu ise en kısa sürede üreticimizin hizmetine sunacağız” dedi.

 

ÜRETİCİ KAZANACAK

 

Amaçlarının, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, çiçek üreticilerinin kazancının artmasını sağlamak olduğunu kaydeden İstanbul Ağaç A.Ş Fidanlık Müdürü Barış Şişman ise “Bu yüzden projenin ortaklarından biri olduk. Nergizde, kaliteli kesme çiçekçilik ve soğan üretimi yapılması için Bayındır’da çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yörede, kesme çiçekçiliğin dışında soğan üretimine de ağırlık vermek istiyoruz. Kaliteli üretim olduktan sonra satış konusunda herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum’’ şeklinde konuştu. İlçede, yılda 15 bin demet civarında üretilen nergiz çiçeğinin projeyle birlikte 50 bin demete yükselmesinin hedeflendiği bildirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayındır’ın, Turan, köyünde, İstanbul, Ağaç, AŞ, Bayındır, Belediyesi, Ege, Üniv
Yorumlar
Haber Yazılımı