Haber Detayı
31 Temmuz 2017 - Pazartesi 10:10 Bu haber 58572 kez okundu
 
“Hepimize Büyük geçmiş Olsun”
Bayındır ilçesinde 25 Temmuz’da başlayan ve günlerce süren yaklaşık 500 hektarın üzerinde alanın küle döndüğü yangın yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başladı. Yaşanan olayın ardından bir açıklama yapan, Bayındır ilçesi Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, başta Bayındırlılar olmak üzere herkesi çok üzen bu felaket hakkında bir açıklama yaptı. Başkan Dr. Sesli şunları söyledi:
Bayındır Haberi
“Hepimize Büyük geçmiş Olsun”

Bayındır ilçesinde 25 Temmuz’da başlayan ve günlerce süren  yaklaşık 500 hektarın üzerinde alanın küle döndüğü yangın yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başladı. Yaşanan olayın ardından bir açıklama yapan, Bayındır ilçesi Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, başta Bayındırlılar olmak üzere herkesi çok üzen bu felaket hakkında bir açıklama yaptı. Başkan Dr. Sesli şunları söyledi: 

“KORKUNÇ BİR FELAKET YAŞADIK”

“Hepinizin bildiği gibi korkunç bir yangın felaketi yaşadık. 25 Temmuz Salı günü öğleden sonra Lütuflar mahallemiz sınırları içinde başlayan orman yangını günlerce devam ederek Lütuflar ve Kızılkeçili mahallelerimiz ile komşularımız Ödemiş ve Turgutlu’ya da sıçradı. Toplamda 500 hektarın üzerinde alan küle döndü. Ormanlık alanlar yanında zeytinlikler ve kiraz bahçeleri de yandı. Tehlike sebebiyle Turgutlu’da iki yerleşim yeri tahliye edildi.

Yangında yüzlerce görevli ve gönüllü canla başla, hayatlarını riske atarak alevleri söndürmeye ve yangının büyümesini önlemeye çalıştılar. Çalışmalarda uçaklar, helikopterler, çevre il ve ilçelerden onlarca söndürme araçları görev aldı. Zaman zaman başarılı olunsa da olumsuz hava şartları ve coğrafi koşullar yangının büyümesine sebep oldu. Bununla birlikte yangında kimseyi kaybetmemiş olmamıza seviniyor ama yangında küle dönen bitki örtüsünün ve diğer canlıların acısını en derin şekilde hissediyoruz.  Üzüntümüzü kelimelerle ifade etmek mümkün değil…  Ciğerimiz yandı, canımız acıyor… 

Yangın tamamen bittikten ve bölge kontrol altına alındıktan sonra detaylı zarar tespiti ve çıkış sebebi ile ilgili araştırmalar yapılacaktır. Ancak ne olursa olsun geri dönüşü yok ve maddi ve manevi kaybın yerine konması mümkün görünmüyor. Yüzlerce yıllık ağaçlar, çalılar, bitki örtüsü binlerce hayvan yok oldu. Bilimsel araştırmalar daha iyi ortaya koyacaktır ama bu felaket bölgenin ikliminin değişmesine bile sebep olacaktır. Diğer yandan bölgede oturan vatandaşlarımız da yaşadıkları tehlike ve hissettikleri korku ile telafisi olmayan bir travma geçirmiştir. Vatandaşlarımız bu manevi kaybın yanında zeytinlikleri ve kiraz bahçelerini de kaybetmiş, verimli geçen bir sezonun ardından belki de milyonlarca maddi zarara uğramışlardır. Kısacası kaybımız her açıdan çok büyük, bu yaşadıklarımızda ders çıkarıp bir daha olmasını önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız.

En başından itibaren yangının büyümesini canla başla önlemeye ve söndürmeye çalışan Orman İşletme Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerine, Bayındır Belediyesi personeline, Jandarma ekiplerine, çevre il ve ilçelerden gelen görevlilere, gönüllülere ve vatandaşlarımıza emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Hepimize çok geçmiş olsun.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayındır, ilçesinde, 25, Temmuz’da, başlayan, günlerce, süren, , yaklaşık, 500,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Hepimize Büyük geçmiş Olsun”
“Hepimize Büyük geçmiş Olsun”
Yorumlar
Haber Yazılımı