Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 12:25 Bu haber 6699 kez okundu
 
“Bir gecede verilen ilave bir kat imarla haksız zenginlik sağlanacak”
Tire Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında gündeme getirilen ve çoğunlukta olan CHP’li üyelerin tam desteği ile kabul edilen, ilçe merkezi Bekleme mevkii girişinde yer alan konut imarlı arsalara parsel bazında ilave bir kata daha yapma imar izni verilmesi üzerine konu hakkında AK Partili Tire Belediyesi Meclisi üyelerinden bir basın açıklaması geldi.
Siyaset Haberi
“Bir gecede verilen ilave bir kat imarla haksız zenginlik sağlanacak”

AK Parti’de toplam 7 üyesi olan AK Parti gurubunun, ilgilim maddenin Meclis’te onaylanmaması için çaba gösterdiği fakat üye sayısının yetersizliğinden dolayı bunu başaramadığı öğrenildi.

AK Parti Tire İlçe binasında basın mensupları ve partililerin önüne çıkan AK Parti Tire Belediye Meclis üyeleri; Selman İçelli, Mustafa Maltepe, Fatoş Banu Yıldırır Şen ve Ali Ayyıldız hazırladıkları basın açıklamasını okudu ve orada konuyla ilgili olarak dile getirdikleri iddia ve ifadeleri Tirelilerle paylaştılar. Basın açıklamasını AK Parti Tire Belediye Meclis Üyeleri Grubu adına Mustafa Maltepe yaptı. Maltepe’nin açıklamasında şu ifade ve iddialar yer aldı.

“TAYFUR ÇİÇEK’İN EŞİ VE AKRABALARININ SAHİP OLDUĞU ARSALARA…..”

“Kamuoyuna saygı ile duyurulur; Ak Parti Tire Belediye Meclis Grubu olarak yerel seçimlerden bugüne kadar yaklaşık 3,5 yıldır seçmenimizin bize verdiği görevi layıkıyla yapma çabası içerisinde olup, Tirelilik ruhu ve bilincinde Belediye çalışmalarına katkı koymaktayız.

Belediyemiz Meclisinin 07.08.2017 tarihinde gerçekleştirdiği Meclis toplantısında alınan ne Belediyeciliğe yakışan ne de adalet anlayışına yakışan, oldu bittiye getirilerek doğru düzgün Komisyon toplantısı bile yapılmadan, incelenmeden, yangından mal kaçırırcasına meclis toplantısına 10 dakika ara verilerek, daha önceden hazırlanmış İmar Komisyonu raporuna sadece imza atılmak sureti ile Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in eşinin ve akrabalarının hissedar olduğu Tire’mizin Bekleme mevkii girişinde yer alan konut imarlı arsalara (parsel bazında) bir gece de birer kat ilave imar verilmek suretiyle haksız zenginleşmeye yol açıldığı gibi, o bölgede veya İlçemizin başka bir bölgesinde daha önce verilmiş imar hakkına uygun olarak binalarını yapan vatandaşlarımıza saygısızlık yapılmış, kanunlara ve belediyenin aldığı kararlar duyulan saygıyı yok etmiştir.

7 Ağustos akşamı yapılan meclis toplantısında konunun önemini, meclis gündemine getirilen konunun özellikle tapu sahiplerinin Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek beyin eşi ve akrabaları olması nedeniyle siyaseten etik olmadığını belirtmemize rağmen, İmar Komisyonunun detaylı çalışma yapması önerimize rağmen, parsel bazında imar plan tadilatının doğru bir şey olmadığını belirtmemize rağmen oylamaya geçilmiş yine oylama esnasında Belediye Kanununa aykırı olarak Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in oy kullanması suretiyle CHP’li üyelerin evet oylarıyla oyçokluğu sağlanıp kabul edilmiştir.

Yeni Büyükşehir Belediye yasası gereği İlçe Belediye Meclislerinde alınan kararlar, onay için Büyükşehir Belediye Meclisine sunulur ibaresi gereği Tire Belediyesi’nde alınan hem etik dışı hem de kanuna uygun olmayan bu meclis kararı onay için İzmir Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilmiştir. Bu imar plan tadilatı şu anda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülmektedir. İnanıyoruz ki hem etik olmayan hem de kanunlara aykırı olan bu imar plan tadilatı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden dönecektir. Bu hassas konuya başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’nu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisini, Tireli tüm hemşerilerimizi, CHP İzmir İl Başkanı sayın Asuman Ali Güven’nin adil şekilde inceleme yapmasını rica ediyoruz.”

 

 

HABER:  Zübeyir TABAK 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı