Haber Detayı
26 Ağustos 2014 - Salı 09:57 Bu haber 1747 kez okundu
 
“Atamalarla yandaş yönetici uygulaması yapılmıştır”
Tire’deki okul müdür atamalarının sonuçları, duruma tepki gösteren dört sendika tarafından basın açıklaması ile protesto edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan ortak basın açıklaması sonrasında grup dağıldı.
Tire Haberi
“Atamalarla yandaş yönetici uygulaması yapılmıştır”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan yeni yönetmelik çerçevesinde birçok okulun yönetim kadrolarında değişikliğe gidildi. Yeni puanlama sistemine göre yapılan uygulama sonrasında ilçedeki birçok okulun müdürleri görevlerinden alındı.

CHP İLÇE BAŞKANI ŞENOL SARDOĞAN’DA DESTEK VERDİ

Bu uygulamayı, yeni puanlama sistemini ve bu sistem sonrasında okul yönetimlerinde yapılan değişiklikleri doğru ve adil bulmayan, ortaya çıkan sonuçları eleştiren dört sendika üyesi yaklaşık 70 kişi Tire İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanarak protesto eyleminde bulundu. Yaklaşık 30 dk süren, Hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı aleyhinde atılan sloganlar eşliğinde süren eylem, yapılan ortak basın açıklaması ile son buldu. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tire İlçe Başkanı Şenol Sardoğan’da katıldı ve muhalif sendika üyelerine destek verdi. Eğitim İş, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Kuvayi Milliye Sen’in ilçe temsilciler ve üyelerinin yer aldığı tepki eyleminde basın açıklamasını okuyan isim, Eğitim İŞ Tire Temsilcisi Zekai Kolay oldu.

“EĞİTİM EMEKÇİLERİ OLARAK HAKSIZ VE HUKUKSUZ UYGULAMALARA KARŞI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Zekai Kolay’ıon okuduğu basın açıklamasında şu ifade ve iddialar yer aldı:  “Bilindiği gibi, TBMM Genel Kurulu’nda 1/3/2014 tarihinde kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 yıl görev süresini dolduran tüm okul yöneticilerinin görevden alınmasını öngörmekteydi. Mili Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı yönetici görevlendirme çerçevesinde yapılan puanlama sonuçları açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav kazanarak göreve gelenler dahil tüm okul müdürlerini görevden almış görünmektedir. Görevden alınan okul müdürlerinin yerine yandaş sendika üyesi öğretmenlerin müdür olarak görevlendirileceği açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı, AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin kıyımını gerçekleştirmiş, hukuksuz uygulamalarına bir yenisini daha eklemiştir.

On binlerce yöneticinin görevinden alınması okulların açılması ile birlikte kaos yaşanmasına neden olacak, kariyer ve liyakat gözetmeksizin yapılan görevlendirmeler okullarımızda iş barışını bozacak ve eğitimin niteliğini daha da düşürecektir.

İktidar partisinin sevk ve idaresi altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır yandaşlarına göre kayırmacı bir sistem oluşturabilmek için durmadan düzenleme yapmaktadır. Söz konusu durum da eğitim kurumlarına yandaş yönetici görevlendirme hevesinin güncel örneğidir. Artık atamalarda liyakat ölçütü askıya alınmış, tek ölçü yöneticinin AKP’ye bağlılık derecesi ile AKP’nin yerelleştirmeci ve özelleştirmeci politikalarına hizmet edecek olması haline gelmiştir.

Yıllarca okullarını başarı ile yönetmiş yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrenci temsilcilerinden, velilerden yüksek puan almalarına rağmen, bu puanların Milli Eğitim yöneticilerinin verdiği puanların dörtte birini bile bulmaması, iktidarın bırakın kadrolaşmayı kendisine tamamen ve kayıtsız şartsız biat etmiş yönetici aradığını göstermektedir.

Hedef çok açıktır. Hedef, kamusal temel bir insan hakkı olan eğitimi, paydaş, katılımcılık ve yönetişim adı altında yerellere ve ardından şirketlere hizmet alım yoluyla peşkeş çekmektir. Bu açıdan bakıldığında ise hedef klasik kadrolaşma hedefini çoktan aşmıştır. Genel hedef eğitimin, yerelleşme ve özelleştirme politikasına en iyi hizmeti sunabilecek CEO’ları görevlendirmektir.”

PROTESTOCU SENDİKALILAR SORULARINA YANIT İSTEDİLER

“Tire özellikle bu hukuksuzluk devam etmiştir. Eğitim çalışanları olarak şu sorunların cevaplarını bekliyoruz:

1-İlçe Milli Eğitim Müdürü hangi objektif kriterlere dayanarak kendisine 95 puan vermiştir?

2-İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ataması iptal edildiği halde hangi yetkiyle Okul Müdürlerine puan vermiştir?

3-Puan vermeyen Şube Müdürü yerine kim, hangi sıfatla puan vermiştir?

4-İlçeye yeni atanan ve hiçbir okul müdürünü İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü hangi bilimsel kriterlere göre okul müdürlerine puan vermiştir.

Sonuç olarak eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır. Hukuk bürolarımız, söz konusu yönetmeliğin yayımlamasından sonra gerekli hazırlıklarını tamamlayarak yöneticilik için yeterli puan alamayan üyelerimize yönelik dava dilekçesi hazırlamıştır. Eğitim emekçileri olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı gerekli demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire’deki, okul, müdür, atamalarının, sonuçları, duruma, tepki, gösteren, dört,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Atamalarla yandaş yönetici uygulaması yapılmıştır”
“Atamalarla yandaş yönetici uygulaması yapılmıştır”
“Atamalarla yandaş yönetici uygulaması yapılmıştır”
Yorumlar
Haber Yazılımı